Az osztrák lap felhívja a figyelmet arra, hogy az amerikai '56-os megemlékezéseken az USA egyetlen magasrangú képviselője sem vett részt.
A szerző, Boris Kálnoky azt írja, hogy Magyarország hatvan évvel ezelőtt a diktatúra ellen harcolt, s egy pillanatra eljött a szabadság és a nemzeti egység, az emlékezés azonban "megosztott" maradt. A két politikai oldal a rendszerváltás óta egyszer sem ünnepelt együtt, mindenki magát akarja 1956 igazi örököseként feltüntetni - véli Kálnoky.
A szerző pofonként értékeli, hogy az Egyesült Államokban tartott állami megemlékezésekre az amerikai kormány egyetlen magas rangú képviselője sem látogatott el, ami a cikkíró szerint megmutatja, hogy mit gondolnak az Orbán kormányról: "Az Egyesült Államokban a központi rendezvényekre az amerikai kormány egyetlen magasrangú képviselője sem ment el. Ez egy pofon, hogy megmutassák, milyen kevésre tartják Orbán kormányát. Münchenben Orbán megjelenése a megemlékezésen a különböző német ellenzéki politikusokból váltott ki felháborodott kommentárokat" - írja a lap.
A Die Presse kitér a magyar kormány menekültpolitikájára is, és megjegyzi, hogy miközben Orbán azt mondja, hogy egyetlen menekültet sem ereszt be az országába, addig 1956 után 200 ezer magyar menekültet fogadtak be világszerte. Orbán szerint viszont ha a menekültek ma úgy viselkednének, mint a magyarok 1956-ban, és Európa is úgy, mint akkor, akkor ma sem lenne semmilyen probléma a menekültválságggal.
Az IlSole24Ore című olasz gazdasági napilap vasárnapi melléklete az 1956-os magyarországi eseményeket a "mai magyar valósággal" állította párhuzamba, úgy fogalmazva, hogy a mai Magyarország nem hajlandó kivenni a részét a migráció jelentette új humanitárius válság terhéből.
A cikk szerzője úgy látja, talán az erőszakkal elfojtott magyar forradalom, a szovjet megtorlásban megölt hatvan évvel ezelőtti halottak, a mindenkitől magukra hagyottak adnak magyarázatot arra a "haragra", amely ma Magyarország utcáin terjed (a migráció tehermegosztásával szemben).