Összefoglalta a Népszabadság-ügy fejleményeit a keddi Le Monde. A francia napilap szerint az újság ügyében az Európai Bizottság sem tud odahatni, a szerkesztőség és a lap sorsa továbbra is bizonytalan.
Továbbra is bizonytalan a legnagyobb magyar ellenzéki újság sorsa – szemlézi a Le Monde francia napilapot a Népszabi Szerkesztőség Facebook-oldal.
A cikk szerint a Népszabadság szerkesztői attól tartanak, hogy Orbánhoz közeli oligarchák vásárolják fel a lapot. A lap váratlan és brutális bezárása még mindig felkorbácsolja az érzelmeket.
A tudósítás emlékeztet arra, hogy 2010 után Magyarország 5 év alatt 48 helyet esett vissza a világon a sajtószabadság rangsorában.
Ugyanakkor a laptulajdonost, Heinrich Pecinát Karintiában azzal vádolják, hogy 4,3 millió eurós veszteséget okozott a Hypo Alpe Adria Banknak még Jörg Haider tartományfőnöksége idején, és ezzel hozzájárult az osztrák gazdaság egyik legnagyobb pénzügyi csődjéhez.
A Népszabadság ügyében az Európai Bizottság közölte, hogy figyeli a fejleményeket, de egyben utalt arra, hogy eszközei végesek a sajtószabadság és a pluralizmus kapcsán. A tagállamokra tartozik, hogy megvédjék ezeket az értékeket. Így azután az újság munkatársai sokkal inkább Bécsre vetik szemüket, semmint az Orbán-kabinetre, külföldön keresve a nyomásgyakorlás lehetőségét.
Mint arról a hvg.hu beszámolt, a sajtószabadság-rangsorban való lecsúszásunk nem légből kapott adatokon alapul. Egy minapi felmérés szerint Magyarországon az emberek többsége szerint nem szabad a sajtó, a lehetséges 5 pontból még a Fidesz-szavazók is csak 3,4 pontra értékelték a hazai média szabadságfokát. Erről bővebben itt olvashat:
Magyarországon a sajtószabadság erősen korlátozott - így látják az emberek
A magyarok 87 százalékának fontos, hogy a sajtó szabad és a kormánytól független legyen - derül ki abból a reprezentatív kutatásból, amelyet a Publicus Intézet a Vasárnapi Hírek megbízásából készített ezer ember megkérdezésével.