Itthon hvg.hu 2016. október. 13. 10:26

Orbán járhat jól a Kétfarkú megerősödésével

A nagy reménnyel indult, de sorra befulladt civil ellenzéki mozgalmak – a Milla, a Hallgatói Hálózat, az internetadó ellen tiltakozók, a Tanítanék – közé sorolja a Kétfarkú Kutya Pártot a Heti Válasz elemző cikke. Az ironikus üzeneteivel célt érő párt megerősödése a lap szerint Orbán Viktor malmára hajtja a vizet.

Választás 2018
Friss cikkek a témában

A satnya politikai ellenzék mellett nagy reményekkel indulnak, ám sorra befulladnak a civil ellenzéki mozgalmak Magyarországon – írja a csütörtöki Heti Válasz, példákat is hozva a kérészéletű kezdeményezésekre: Milla, Hallgatói Hálózat, internetadó ellen tiltakozók, Tanítanék Mozgalom (amelynek a cikk szerint Pukli István iskolaigazgató távozása adta meg a kegyelemdöfést).

Ezek a mozgalmak valójában ugyanazt a meglehetősen szűk választói réteget tudják megszólítani: Budapest és a megyei jogú városok liberális fiataljait, "az SZDSZ-árvákat", azokat, akik kiábrándultak az LMP-ből vagy az MSZP-ből, akiket felháborít egy-egy drasztikus kormányzati intézkedés.

Kétfarkú Kutya Párt

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt volt az egyetlen ellenzéki erő, amely képes és hajlandó volt a kvótanépszavazás előtt eredményes plakátkampányt szervezni, és ennek hatása a népszavazás eredményein is érződött. Míg a 2004-es, kettős állampolgárságról szóló népszavazáson az érvénytelen szavazatok aránya 1,78, a 2014-es országgyűlési választáson pedig 1,3 százalék volt, október 2-án ennél jóval szignifikánsabb volt az arány: 6,2 százalék, ami 225 ezer ember – nagyrészt valószínűleg tudatos – félreszavazását jelenti.

Az érvénytelen szavazatok területi megoszlásán is látható azonban, hogy hol tudta a Kétfarkú igazán megszólítani a választókat: Budapesten majdnem 12 százalék volt az érvénytelen voksok aránya, Budán, Angyalföldön, Zuglóban 13-16 százalék adott le ilyen szavazatot. A Kétfarkú szülővárosában, Szegeden 10 százalék szavazott érvénytelenül.

Kérdéses, hogy közülük hányan szavaznának a 2018-as választási szereplést tervező pártra, hiszen "az osztály bohócának is óriási sikere van, amikor rajzszöget csempész Erika néni papucsába, de ettől még senki sem bízná rá a matekóra megtartását" – írja a Heti Válasz.

De ha a Kétfarkúnak mégis sikerül megszólítani a népet az országgyűlési választáson, behatárolt szavazóbázisa miatt onnan szippantana el szavazókat, ahol a megosztottság, az erőtlenség már évek óta ellehetetleníti egy ütőképes politikai erő létrehozását: a baloldalról. Mivel az Együtt és a Párbeszéd elejelentéktelenedett, a várhatóan létrejövő MSZP–DK-koalíció szenvedné meg a Kétfarkú megerősödését.

Ez pedig a Fidesznek egyenesen áldás lenne – vezeti le a Heti Válasz.

A kétfarkúak Népszabadsága biztosan nem szűnt volna meg

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt olyan címlapot készített a Népszabadságnak, amellyel semmi bajuk nem lehet a kormányzó pártoknak.

Hirdetés