Itthon hvg.hu 2016. szeptember. 05. 16:05

Meghalt Pataky Péter

40 évig volt kapcsolatban a szakszervezeti mozgalmakkal. Korábban bírálta a kormányt és a mindenáron megállapodni akaró szakszervezeti mentalitást. 65 éves volt.

Súlyos betegség után 65 éves korában meghalt Pataky Péter, a Magyar Szakszervezeti Szövetség, illetve a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) korábbi elnöke – írja az Origo. Pataky több mint 40 éve mozgott a szakszervezeti szférában. Súlyos betegséggel küzdött, és bár az Origo információi szerint tavalyi műtétje után biztató jelek arra mutattak, hogy felépül, erre már nem került sor.

Pataky Péter 1951. szeptember 17-én született Budapesten, egy alapvetően baloldali érzelmű, részben értelmiségi családba – olvasható a róla készült, a szakszervezetek.hu-n közölt portréban. Édesapja keramikus volt, édesanyja kereskedelmi vállalatoknál dolgozott tisztviselőként. Általános és középiskolás az ELTE gyakorlóiskolájában, a budapesti Radnótiban volt. Érettségi után a Számviteli Főiskolára jelentkezett rendszerszervezési szakra, ami rossz döntésnek bizonyult. Végül egészen más pályára lépett, a Fővárosi Művelődési Házban, a későbbi Szakszervezetek Művelődési Házában töltötte első dolgozóéveit.

Innentől életpályája négy évtizede a szakszervezeti mozgalomhoz kötődött. Pataky Péter 1992 és 2004 között az ÉTOSZ – az Érdekvédelmi Tanácsadó Szolgálat – vezetője, 2004-től két évig az Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) alelnöke, 2006-tól pedig elnöke. Később, 2013 végén az új szerveződés, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke lett, ezt a tisztségét 2015 februárjáig töltötte be. A szakszervezeti vezető KSZSZ-elnökként tavaly az Origónak arról beszélt: szakítani kell a mindenáron megállapodásra törekvő magatartással, ha nem sikerül dűlőre jutni a kormánnyal, akkor jöhetnek a tüntetések. Akkor bírálta a kormányt is, mondván: lényeges kérdésekben nem tárgyalt velük, és ha egy részterületen megállapodás is történt, azt utóbb a kormány egyoldalúan módosította.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?