Itthon MTI/hvg.hu 2016. augusztus. 31. 07:52

Jogi pikáns: a Kúria fogja eldönteni, igaza van-e a Kúriának

Miután a Kúriát jogerősen arra kötelezték, hogy kiadja az őt perlő devizahiteleseknek az eddig nyilvánosság elől titkolt dokumentumokat, az alperes Kúria felülvizsgálati kérelmet nyújtott be. Amiről saját maga fog dönteni.

A Kúria felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a devizahitelesek elől elzárt dokumentumok ügyében, a kérelmet legfelsőbb bírói fórumként épp a Kúriának kell elbírálnia – számol be szerdai cikkében a Népszabadság.

Az újság felidézi: a Kúriát egy jogerős ítélet kötelezi, hogy kiadjon az őt beperlő devizahitelesnek eddig a nyilvánosság elől elzárt dokumentumokat. A Kúria még 2013-ban és 2014-ben a devizahitel-szerződések érvényességét nagyban meghatározó jogegységi határozatának meghozatala előtt véleményeket kért többek között a jegybanktól, a nemzetgazdasági tárcától, a bankszövetségtől és civil szervezetektől, amelyeket nem akart kiadni.

A felperes kérésének előbb helyt adott az adatvédelmi és információszabadság hatóság, ám az elsőfokú bíróság már a Kúriának adott igazat, aztán másodfokon újra fordult a kocka, a Fővárosi Ítélőtábla jogerősen úgy döntött, hogy a Kúria küldje meg a kért információkat a felperesnek.

Pikáns fordulat

Karsai Dániel, a felperest a Transparency International Magyarország kérésére képviselő ügyvéd a lapnak elmondta, az alperes, vagyis a Kúria felülvizsgálati kérelmet nyújtott be, egyben kéri a jogerős határozat végrehajtásának felfüggesztését. Tehát amíg a felülvizsgálati kérelem ügyében nincs döntés, a kérdéses dokumentumok továbbra is titokban maradnak. A pikáns az egészben, hogy a felülvizsgálati kérelmet a Kúriának kell elbírálnia – írja az újság.

Abban bízunk, hogy a Kúria kiemelten csak a jogi érvekre fog figyelni – mondta a felperes ügyvédje. Ha nem így lesz, az Alkotmánybíróságig is hajlandóak elvinni az ügyet.

 

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. február. 17. 14:52

Rodrigo Ballester, az MCC tanára, „wokebuster”: Mint volt uniós tisztviselő, szégyellem magam

Az Orbán-kormányt érő nemzetközi kritikák erőszakosabbak, mint bármelyik magyar kormányzati kampány, az MCC-ben pedig magas szintű a véleménynyilvánítás szabadsága – vallja Rodrigo Ballester, a közpénzzel és részvénycsomagokkal kistafírozott kormányközeli think tank tanára, aki 15 év uniós munka után váltott magyarországi karrierre. Az öt nyelven beszélő szakember magyarul még nem tud, az Orbán-kormány miniszteri biztosaként a kutatás és a felsőoktatás „nemzetköziesítéséért” felel. Mi volt a legnagyobb kultúrsokk, ami itt érte? Miért ezek „élete legjobb évei”? Mit érez Budapest utcáit járva?