A fideszes képviselők nem jelentek meg a Parlamentben, ahol hétfőn rendkívüli ülést tartottak volna a levélben szavazás kiterjesztéséről a külföldön élő magyarokra. Az ülés végül határozatképtelenség miatt elmaradt.
Határozatképtelenség miatt a napirend előtti felszólalások után bezárták az Országgyűlés hétfőre összehívott rendkívüli ülését, így nem került napirendre a választási eljárási törvény levélben szavazás kiterjesztését célzó módosítása.
A rendkívüli ülést a Jobbik kezdeményezte az MSZP és az LMP támogatásával. Az ellenzéki párt azért javasolt jogszabály-módosítást, hogy minden külföldön élő magyar szavazhasson levélben már az októberi kvótareferendumtól kezdve, függetlenül attól, hogy rendelkezik-e állandó magyarországi lakhellyel.
A kormánypártok – amelyek előre jelezték, hogy nem értenek egyet a levélben történő szavazás lehetőségének kibővítésével és nem mennek el az ülésre – politikailag aggályosnak nevezték, hogy az ellenzék egy már kitűzött népszavazás szabályain változtatna. Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője korábban rámutatott arra is: a választási eljárási törvény kiállta az Alkotmánybíróság és a strasbourgi emberi jogi bíróság próbáját, emellett a Velencei Bizottság ajánlásait is tartalmazza.
Mint arról már korábban írtunk, az október 2-i kvótanépszavazáson ugyanis az a helyzet fog előállni, hogy míg a határon túli magyarok egyszerűen egy levelet küldve szavazhatnak a népszavazáson, addig a magyar állampolgárok, akik éppen külföldön tartózkodnak, csak egy hosszas procedúra után szavazhatnak a külképviseleteken.
A napirend előtti felszólalásokat azért megtartották, ennek során Szél Bernadett, az LMP frakcióvezető-helyettese azt mondta, a kormányoldal azzal, hogy nem vesz részt a rendkívüli ülésen, különbséget akar tenni magyar és magyar ember között. Szakács László, az MSZP képviselője is azt hangsúlyozta, hogy nem lehet különbséget tenni szavazó és a szavazó között, valamint felhozta a szocialisták vasárnapi boltzárról szóló népszavazási kezdeményezését is, illetve hogy a kormányoldal kopaszokat, szlogeneket és rengeteg félelmet kínál.
A KDNP-s Rubovszky György szintén felszólalt és azt mondta, egy 2003-as Ab-döntés után teremtették meg annak lehetőségét, hogy a külföldön tartózkodó magyar állampolgárok a külképviseleteken leadhassák szavazatukat, de szóvá tette, hogy a mostani előterjesztésről nem kérték ki a Nemzeti Választási Bizottság és az Iroda véleményét. Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára szerint nem egy jogi kérdésről szól ez az ellenzéki kezdeményezés, hanem egy politikai játszma része, kísérlet a népszavazás ellehetetlenítésére. Szerinte meg akarják ingatni a közbizalmat, hogy kampány közben módosítják a választási szabályokat.
A jobbikos Szávay István szerint a kormánypártok ezt a kérdést, ha akarták volna, akkor az elmúlt években meg tudták volna oldani, de nincs politikai akarat hozzá.
A fideszes Halász János közölte, nem támogatják a választójoggal kapcsolatos ellenzéki kezdeményezést, mert eleve lehet látni, hogy az október 2-ai népszavazást szeretnék azzal ellehetetleníteni. A referendum pedig azért fontos, "mert megüzenhetjük Brüsszelnek, nem kérünk az esztelen migrációs politikájukból, a kötelező betelepítésből".
A napirend előtti felszólalások után határozatképtelenség miatt berekesztették az ülést.
Fodor Gábor, a Magyar Liberális Párt elnöke felháborítónak, elfogadhatatlannak és a választópolgárok arculcsapásának nevezte a kormánypártok távolmaradását.
A Párbeszéd Magyarországért (PM) közölte, az internetes szavazás bevezetését javasolják az egyenlő hozzáférésre hivatkozva, szerintük ugyanis a demokrácia gyakorlásába nem fér bele, hogy van, aki levélben szavazhat, míg másoknak 500 kilométert kell utazniuk.
Az Együtt utólag azt emelte ki, hogy Magyarországon még soha nem zajlott olyan gyűlöletkampány, mint ezekben a hetekben.