Itthon hvg.hu 2016. augusztus. 20. 14:15

"Vállalhatatlan" - újabb szakember adta vissza a kitüntetését Bayer Zsolt miatt

Kenyeres István vegyészmérnök, biotechnológus 2005-ben kapott állami kitüntetést a magyar környezetvédelmi ipar megteremtésében végzett tevékenységéért. Az elismerésről most lemond, mint írta, "túl messzire ment ez a hatalom", ő pedig nem tud közösséget vállalni azzal a politikával, amely kitüntetést ad "annak a féregnek", aki egy cikkében cigány gyerekek elgázolásáról értekezett.

"Kedves Barátaim! Nincs sok lehetőségem, de fontosnak tartom jelezni: túl messzire ment ez a hatalom! Kérlek segítsetek és osszátok meg ezt a posztomat" - írta a Facebookon Kenyeres István vegyészmérnök, biotechnológus, aki 2005-ben kapta meg a Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkeresztet.

Mint írta, lemond a kitüntetésről, mert nem vállal emmilyen közösséget "azzal a politikával, amelyik állami kitüntetést ad annak a féregnek, aki képes volt ezt leírni: 'Bárki, aki ebben az országban elgázol egy cigány gyereket, akkor cselekszik helyesen, ha eszébe sem jut megállni. Cigány gyerek elgázolása esetén tapossunk bele a gázba'."

Kenyeres István a Budapesti Műszaki Egyetem kutatójaként kezdte pályafutását, és mint vegyészmérnök, biotechnológus a bioreaktorok, mesterséges ökoszisztémák és biofinomítói eljárások fejlesztésével foglalkozott. 15 év kutatói munka után az egyetemet elhagyva számos sikeres céget alapított és vezetett, többek közt az Organica Water Inc.-et, amely mára a vízipar egyik globális szereplőjeként a találmányain alapuló úgynevezett "élőgépes" technológiákkal gyökeres váltást hozott a szennyvíziparban - írta róla a Portfolio.

2012-ben elhagyta az Organicát, hogy létrehozza a Biopolus Csoportot és ezen belül a Biopolus Intézetet, ez utóbbi olyan magán kutató-fejlesztő szervezet, amelynek célja technológiák fejlesztése a városi víz-, élelmiszer-, energia- és hulladék-körfolyamatok bezárására a városi vízvisszaforgató és a decentralizált biológiai gyártási rendszerek integrálásával.

2005-ben a modern magyar környezetvédelmi ipar megteremtésében végzett tevékenységéért kapott állami kitüntetést.

Pénteken Kaltenbach Jenő volt ombudsman mondott le ugyanarról a kitüntetéséről, amelyet most Bayer Zsolt megkapott.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.