2016. augusztus. 18. 10:57 hvg.hu Utolsó frissítés: 2016. augusztus. 18. 14:24 Itthon

Vigyázat! Baktériumokat találtak két hazai ujjfestékben

Tizennégyféle gyermekeknek szánt ujjfestéket vizsgált a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH), amely szerint a többféle színből álló készletek nehézfémtartalma megfelelt az előírásoknak, két készlet mikrobiológiai tisztasága azonban nem.

Az ujjfestékek használatakor a gyermekek a különböző színű festékeket közvetlenül a kezükre, tenyerükre, ujjhegyükre viszik fel és így festenek. Mivel ezek a festékek közvetlenül érintkeznek a bőrrel, összetételük ellenőrzése, tartalmuk biztonsági vizsgálata elengedhetetlen - közölte az NFH.

A vizsgált készletekben a nehézfémtartalmak és az azoszínezékből származó, rákkeltő hatású úgynevezett tiltott aromás aminok mennyisége határérték alatti volt.

Viszont a két kifogásolt festékkészletnél az összes élő mikrobaszám mennyisége magasabb volt az előírtnál, és bizonyos színeknél kimutatták az úgynevezett enterobacteriaceae baktériumtörzset. Ennek a legfőbb kockázata gyomor-bélrendszeri tünetekkel járó, viszonylag gyors lefolyású, rendszerint maradandó károsodást, illetve szövődményeket nem okozó betegségek kialakulása.

Mindkét szóban forgó termék kínai gyártmány, további részleteket itt lehet olvasni róluk.

Az NFH szerint az évek óta folyamatosan végzett vizsgálatok eredményeként a veszélyes játékok száma csökkent, de tovább folytatják a játékok rendszeres, átfogó ellenőrzését.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.