A külügyi- és külgazdasági miniszter szerint nem elosztani kell a bevándorlókat, hanem megállítani a bevándorlást, ez pedig az Iszlám Államot kell először megállítani.
Közös érdek az Iszlám Állam visszaszorítása, "hiszen mi európaiak pontosan tudjuk, hogy minél jobban visszaszorítjuk az Iszlám Államot, annál inkább csökken az Európára háruló bevándorlási nyomás" - mondta Szijjártó Péter külügyi- és külgazdasági miniszter, miután új-zélandi kollégájával Murray McCullyval tartott megbeszélést Tapolcán.
A miniszter azt tartja a legfontosabbnak európai és magyar szempontból, hogy a bevándorlási nyomás a lehető legkisebbre csökkenjen. "Magyarország nem támogatja azt az európai felfogást, amely a bevándorlók elosztását célozza. Mi a bevándorlás megállítását célozzuk, és ehhez az Iszlám Állam legyőzése kifejezetten fontos" - mondta.
Szerinte Magyarország és Új-Zéland hasonló mértékű és jellegű szerepet vállal a terrorizmus elleni küzdelemben, mert megközelítőleg 150 katonával vannak jelen Irakban, ahol képzési támogatást nyújtanak az iraki hadseregnek, illetve a pesmerga (kurd fegyveres) erőknek.
A külgazdasági és külügyminiszter arról is beszélt: Magyarország mindvégig támogatta Új-Zéland nem állandó tagságát az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT), és teszi ezt szeptemberben is, amikor az óceániai állam lesz a szervezet elnöke. Új-Zéland 2015. január 1. és 2016. december 31. között nem állandó tagja a BT-nek. Új-Zéland pedig támogatja, hogy Magyarország az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának tagja legyen.
A gazdasági együttműködésről szólva Szijjártó Péter azt mondta: Magyarország elkötelezett támogatója az Európai Unió és Új-Zéland közötti szabadkereskedelmi megállapodás létrehozásának, azzal együtt, hogy "a magyar mezőgazdasági érzékenységek figyelembevételéhez mindvégig ragaszkodni fogunk". A két ország kereskedelme idén január és május között tíz százalékkal növekedett, és az év végére el fogja érni az ötvenmillió dollárt - jegyezte meg. A miniszter szerint a csendes-óceáni térséggel kialakított együttműködés erősítéséhez Új-Zéland a kapu, ezért is nyitott nagykövetséget Magyarország Új-Zélandon, és szeptemberben külgazdasági diplomata is elkezdi munkáját Wellingtonban - tette hozzá.
Szijjártó Péter arról is beszámolt, hogy megkezdődtek a tárgyalások a kettős adóztatás kizárásáról szóló megállapodásról, és remélhetőleg minél előbb lezárulnak az egyeztetések a szociális biztonsági együttműködési megállapodásról. A külgazdasági és külügyminiszter kiemelte, a tetőfedő anyagokat gyártó új-zélandi AHI Roofing vállalat európai logisztikai központja - amely szintén Veszprém megyében, Várpalotán található - a legsikeresebb új-zélandi gazdasági beruházás Európában.
Az új-zélandi külügyminiszter - aki Moszkvát, Párizst, Londont és Pozsonyt is érintő európai körútján érkezett Tapolcára, pénteken pedig Budapestre látogat.