Magyarországi vonatkozása is van annak az amerikai kémügynek, amelyben egy kínai születésű FBI-technikusról derült ki, hogy kínai cégeknek adott ki információkat - írja az Index.hu.
Az Amerikai Szövetségi Nyomozó Irodánál, vagyis az FBI-nál technikusként dolgozó Joey Chun egy budapesti találkozón próbálta rávenni egy ismerősét, hogy kémkedjen ő is annak a kínai cégnek, amelynek ő is információkat adott, arról azonban nem tudott, hogy ismerőse valójában az FBI fedett ügynöke, akit éppen őrá állítottak rá – írja az Index pénteki cikkében az ügy amerikai kémügyi bíróság elé tárt anyagaira hivatkozva.
A gyanúsított a kínai születésű, de amerikai állampolgárságot szerzett 46 éves Joey Chun, aki 1997 óta dolgozott technikusként az FBI-nak. 2005 decemberében, egy kínai út során környékezte meg és hálózta be őt egy Kolion nevű, nyomtatókat és ahhoz való alkatrészeket gyártó fedővállalat képviselője révén a kínai titkosszolgálat. Chun a találkozóról odahaza nem számolt be, sőt későbbi rutinellenőrzéskor letagadta, hogy lett volna külföldi kapcsolata. Viszont a cégnek apróbb szívességeket tett, különféle eszközöket szerzett be nekik, és piaci adatokat adott ki olyan amerikai cégről, amely perben állt a Kolionnal. De volt, hogy FBI-os szervezeti ábrát, vagy megfigyelési módszert fotózott le és küldött el a kínai cégnek, amely cserébe például 2011-ben európai körutazásra hívta meg Chunt és menyasszonyát.
Chun akkor is letagadta, hogy külföldi kapcsolatokkal készül találkozni, amikor egy újabb európai utazása előtt ezzel kapcsolatban kitöltött egy kérdőívet. Azt mondta, hogy Csehországba, Ausztriába, Magyarországra és Franciaországba szeretne látogatni. Időközben, 2015-ben viszont ő már megismerkedett egy olyan személlyel, akit odahaza állított rá az FBI, az illető a fedősztori szerint egy olyan cégnek dolgozik független tanácsadóként, amely amerikai kormányzati szervekkel, egyebek mellett a védelmi minisztériummal áll szerződésben – írja az Index cikke. Ennek a fedett ügynöknek mesélt mit sem sejtve, hogy a kínaiaknak segít információkkal, cserébe a Kolion prostituáltakat fizetett neki, részvényt adott az anyjának, és pénzt fizet a szüleinek.
A kínaiaknak kémkedő amerikai FBI-os végül Budapestre hívta a fedett ügynököt, itt szerette volna bemutatni a kínai kapcsolatainak az illetőt, és rá akarta venni, hogy ő is dolgozzon a kínaiaknak. A kínai kapcsolat nem érkezett meg, de Chun kétszer is találkozott a fedett ügynökkel, és megkísérelte beszervezni. Aztán Amerikában is találkoztak, ott is győzködte a férfit, hogy dolgozzon velük, mivel az azt mondta neki, hogy érzékeny információkhoz juthat hozzá. Az is kiderült a beszélgetések során, hogy Chun tisztában van azzal, hogy bűncselekményt követ el.
A kémkedő Chunt kirúgták az FBI-tól, majd le is tartóztatták idén márciusban. Ő azzal védekezik, hogy sosem akart kárt okozni az Egyesült Államoknak. De ennek ellenére alár tíz évet is kaphat.