Összesen hat ember ellen emelt vádat a Pest Megyei Főügyészség a Hungária Értékpapír Zrt. ügyében csalás és más bűncselekmények miatt. Hárman közülük a vád szerint bűnszervezet tagjaként követték el a bűncselekményeket.
A társaság két tulajdonosa, valamint egyik vezető beosztású alkalmazottja követte el a vád szerint bűnszervezetben a bűncselekményeket. 2012-től a brókercég érdekkörében álló cégcsoportot hoztak létre, az ehhez tartozó gazdasági társaságok pedig fedezet nélküli vállalati kötvényeket bocsátottak ki 2012 és 2014 között. A kötvények kibocsátásának céljaként ingatlankereskedelmet és különböző gazdasági tevékenységek finanszírozását jelölték meg, a társaságok azonban semmilyen gazdasági tevékenységet nem folytattak.
A vádirat szerint a kötvényeket előnyös kamatozású, biztonságos és tőkevédett értékpapírként forgalmazták, az ügyfelek abban a tudatban vásárolták meg ezeket, hogy a befektetésük megtérülése kellően biztosítva van. A vádlottak körülbelül 190 magánszemélyt és céget tévesztettek meg, ötmilliótól százmillió forintig terjedő összegű kárt okoztak nekik.
A brókercég önkormányzatoktól is kapott befektetési megbízást. A településektől kapott összegeket azonban nem az ügyleti felhatalmazás és a pénzügyi szabályok szerint használták fel. A vádlottak a pénzt a brókercég érdekeltségébe tartozó cégek kötvényeire fordították vagy jogtalanul elvonták. Százhalombatta vagyonát kétmilliárd, Fótét és Alsónémediét egy-egy milliárd, Ceglédbercelét 35 millió forinttal csökkentették ezek a műveletek.
A Hungária Értékpapír Zrt. érdekeltségébe tartozott egy ceglédi kft. is, amely már a 2000-es évek elejétől jogosulatlan pénzügyi szolgáltatási tevékenységet folytatott. A kft. befektetésre hivatkozva az ügyfelekkel kölcsönszerződést kötött, amelyben 20-40 százalék közötti hozamot ígért. Ennek azonban reális alapja nem volt, hiszen a cég befektetéssel nem foglalkozott, az esedékes kifizetésekhez és a kölcsöntartozások kiegyenlítéséhez az új és a régi szerződők befizetéseiből gyűjtötték össze a pénzt. A vádlottak ezzel a módszerrel körülbelül 150 sértettnek okoztak 5 millió forinttól 375 millió forintig terjedő összegben kárt.
A Pest Megyei Főügyészség különösen jelentős kárt okozó csalás és más bűncselekmények miatt emelt vádat a ceglédi székhelyű befektetési és értékpapír-kereskedelemmel foglalkozó cég tulajdonosai, vezetői és más alkalmazottjai ellen. A hat vádlott közül hárman a vád szerint bűnszervezet tagjaként követték el a bűncselekményeket.
A vádlottak közül ketten lakhelyelhagyási tilalom hatálya alatt állnak – emlékezetett a főügyészség pénteken.
A brókerbotrány egy másik szálában, a Questor-ügyben júliusban volt az első tárgyalás, és ugyancsak ebben a hónapban döntöttek arról, hogy fenntartják Tarsoly Csaba egykori vezető, valamint a harmadrendű vádlott előzetes letartóztatását.