Seres László
Szerzőnk Seres László

A független ügyészség jöt röhögött azon, hogy egyáltalán felmerülhet bárkiben Rogán gyanúsítotti státusa. Vélemény.

"Azért vannak a jó barátok
Hogy a rég elvesztett álmot
Visszahozzák néked majd egy szép napon
"

(Máté Péter – S. Nagy István: Azért vannak a jó barátok)

 

Miközben egyre több polgártársunk sétál mobiljába feledkezve, hogy különböző visszataszító virtuális szörnyeket kapjon el, jó tudni, hogy vannak viszont polgártársaink, akik ha véletlenül rábukkannak egy valódi lényre, akkor direkt otthagyják. Ezeket a polgártársainkat rendőröknek meg ügyészeknek hívjuk, és hiába néhány telefonos lehallgatás leirata, hiába némely tanúvallomás, pár ráutaló jel, nagy ívben tesznek a potenciális elkövetőre. Már ha túl ismert.

Vegyük például azt az esetet, amikor egy fiatal fideszes politikus állítólag látogatást tett az Aphrodite nevű éjszakai klubban, majd el is tűnt két prostival a pincehelyiségben, nyilván a polgári értékrendről beszélgetni. Az eset több szempontból is érdekes. Az egyik az, hogy a hármas mítingről videofelvétel készülhetett, kifejezetten a tulaj, Vizoviczki László megbízásából, és ha hinni lehet a tulaj volt emberének meg még egy tanúnak, akkor még számos ilyen, kompromittáló célú felvétel lehet a tulaj, ill. a házkutatások nyomán a rendőrség birtokában.

Ja, és hogy ki lehetett az a zsarolható fideszes politikus a polgári bordélyban? Sose fogjuk megtudni: a tanú azt állítja, nem ismeri, ő csak a felvételt állította be, ügyészségi kihallgatóit pedig ez a részletkérdés egyszerűen nem érdekelte. (Érdemes lenne egyébként utánajárni a fiatal fideszesek bulizási szokásainak, hiszen a Fidelitas néhány éve is egy Vizoviczky tulajdonolta klubban, a Nagymező utcai Moulin Rouge-ban múlatta az időt és a pénzt, pár hónapja pedig egy "wellness disznóvágáson" verekedtek össze a fiatal polgár erők.)

Ugyancsak nem érdekelték a hatóságokat azok az információk, amiket a Vizoviczki-ügy negyedrendű vádlottja osztott meg az ügyészséggel egy ismert fideszes expolgármesterről-országgyűlési képviselőről (ha igaz). A nő egy Jobbik-közeli portálnak elmondta, hogy a "diszkópápa" évente, mindig szezonkezdetkor állítólag négymillió forintot vitt be személyesen az akkori V. kerületi polgármesternek a nightclubok engedélyeztetésének tárgyában. Az N1TV szerint azonban "hiába említette többször is kihallgatásán Rogán Antal nevét, sőt meg is kérdezte az őt kihallgató ügyésztől, hogy a politikusból mikor lesz gyanúsított, a hatóság embere kinevette őt".

Rogán Antal és korrupció? Hát úgy ismerjük mi az V. kerületet, hogy ott csak úgy meg lehetett vesztegetni önkormányzati alkalmazottat, jegyzőt, rendőri vezetőket, bizonyos ingatlanok, szórakozóhelyek és teraszaik ügyében hozandó kedvező, jóbaráti döntések reményében? Hogy politikai, rokoni és maffiaközeli kapcsolatok döntöttek gigavagyonokról? Igen, úgy ismerjük.

Persze rögtön nem nevetne akkorát a hatóság embere, ha felelőssé lehetne tenni korrupció vizsgálatának eltaknyolásáért, bármi legyen is ennek a hivatalos neve. Az pl. milyen, hogy nevezett ügyészségen még jegyzőkönyvbe se vették Rogán említését? Nyilván roppant szórakoztatónak találta a pro forma még mindig független ügyészség, hogy egyáltalán felmerülhet bárkiben Rogán gyanúsítotti státusa – ha igen, mit mond ez róluk? Rólunk?

Jó, a T. Jóbaráti Ügyészség nyilván nem olvashat mindennap újságot, nem nézhet mindennap tévét, így elkerülhette a figyelmét, hogy pár hete a börtönbüntetését töltő Portik Tamás is azt állította, személyesen vitt be tízmillió forintnyi eurót Rogánnak a belvárosi Fidesz-irodába, egy Károly körúti önkormányzati ingatlanról szóló döntést megelőzően. Véletlenül sem állítjuk, hogy ez a míting meg is történt – de a belvárosi ingatlaneladási gyakorlatot elnézve azt sem mondanánk, hogy a Portik által előadottak teljesen életszerűtlenek lehetnének. Hogy tehát a volt polgármester valamiféle minden gyanú felett álló állampolgár lenne. Nem az.

*

A kedves olvasó valószínűleg nem is sejti, de Magyarország stabilitása jelenleg azon múlik, hogy Vizovoczky László éjszakaügyi vállalkozó megosztja-e tudását az arra illetékes szervekkel. Mint kiderült, egy 2013-as vádalku-javaslatában az egy évvel korábban letartóztatott vállalkozó azt írja, ha idő előtt kiengedik őt, akkor kipakol a volt szoci elitről, valamint kapcsolatrendszerének 90 százalékáról. Ez utóbbi bizony a "polgári" kormányzatról és egy volt polgármesterről szólna, de jobb lenne ezt elkerülni: ezekről "soha nem szeretnék beszélni politikai elkötelezettségem és az ország kormányzati stabilitásának megőrzése miatt."

Aztán láss csodát, Vizoviczki kiszabadul, potom 250 milliós óvadék fejében. És az N1TV-nek nyilatkozó volt alkalmazottat cáfolva jóbarátként viselkedik, közleményt ad ki, amely különös megfogalmazása dacára mégiscsak a volt polgármestert szándékozik védeni:

Kétség nélkül bizonyítható, hogy Rogán Antallal soha semmilyen kapcsolatom nem volt, még látásból sem ismer engem. Minden ezzel ellentétes hír a félreértés, butaság vagy rosszindulat tragikomikus terméke.

Egy magára valamit is adó rendőrségnek, ügyészségnek esetleg pont most kezdődne a munkája: mi bizonyítható kétség nélkül? Valóban soha nem találkozott ez a két ember? Hogyhogy csak Rogán nem emlékezhet őrá, ő viszont magáról nem állítja ugyanezt, még ha nem is volt soha semmilyen kapcsolatban vele (ami kérdéses, cáfolja-e egyébként az állítólagos pénzátadások vádját).

És akkor ennek fényében hogyan értékeljük azt, hogy ha Vizoviczky mégis kitálalna, azzal borulna a kormányzati stabilitás? Érdemes elgondolkodni azon, mit és milyen mélységben tudhat ez az ember, aki 2010 óta tudatosan kezdte feltuningolni Fidesz-közeli kapcsolatait. Egyik ilyen kapcsolata ugyebár az a kenőpénzeket elfogadó "konkrét polgármester-országgyűlési képviselő", akiről neki "operatív információi" is vannak, állította (nem mintha ez utóbbi nem lenne hírszerzési szakkifejezés). És ha ez a sok adat "átadásra kerül", akkor bizony "egyszerű rutineljárás a sikeres vádemelés".

Rutineljárás, az. Ehhez csak egy új dolgok iránt nyitott, érdeklődő, független, dolgát magától is tudó ügyészség kell, nem olyan, amelyik hangosan röhög, ha meghallja, hogy Rogán "Tóni majd elintézi" Antal gyanúsított is lehet. Természetesen nem Rogán idején kezdődött az V. kerületi önkormányzat maratoni ingatlanbizniszelése, de mindenki tudja, hogy őalatta sem volt megállj, az önkormányzattól pár éve állítólag éppen a Károly körúti ingatlan miatt kirúgott Rónaszéki László neve forog meglepően sokat ebben a kontextusban ("Laci bácsi elintézte").

Tudni kéne tehát, mi is a volt polgármester érintettsége az V. kerületi ingatlan- és szórakozóhely-bizniszekben. Tudni kéne, pontosan mi volt az éjszaka császárainak, a válogatott gengsztereknek a szerepe a kerület politikai életében, döntéseiben. Tudni kéne, Magyarországon a NER idején a vádlottak padjára ültethetők-e a NER politikusai, ha és amennyiben. Nem utolsósorban tudni kéne, miért is vannak a jó barátok.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.