Az emberi egészségre is ártalmas vegyületet talált egy független laboratórium a Tiszában – írta a szon.hu Szabolcs megyei híroldal.
A PET Kupa elnevezésű környezetvédő akció során a palackokkal zsúfolt területről vett mintákban a szakemberek kimutatták azt a lágyítószert, amelyet jellemzően műanyagpalackok gyártásához használnak – közölte a szon.hu.
Bordós Gábor, a vizsgálatokat végző Wessling Hungary Kft. munkatársa a laboratorium.hu portálnak azt mondta, hogy a folyó árterében felgyűlt, elképesztő mennyiségű műanyagpalack egyértelműen nyomot hagy a természetben.
A ftalátok legnagyobb felhasználója a műanyagipar, ahol elsősorban PVC előállítása során, lágyítóként alkalmazzák azokat. Veszélyességüket az okozza, hogy a műanyagtermékekből kioldódva rákkeltő és hormonháztartást zavaró hatásuk lehet.
A Wessling csak egy alkalommal végzett ugyan mérést, de figyelmeztető jel, hogy a Tiszában talált ftalátmennyiség a határérték több mint kétszerese volt.
Mivel a laboratórium munkatársai egy PET-palackokkal sűrűn szennyezett területen vettek mintát, nagy bizonyossággal kijelenthető, hogy a Tisza vizében mért ftalátszennyezéshez a Tiszán úszó, illetve az ártérben jelen lévő PET-palackok is hozzájárulhatnak.
Megnyugtató eredmény, hogy a rákkeltő biszfenol-A vegyületet, valamint növényvédőszer-hatóanyagokat és gyógyszermaradványokat a vízmintákból ez alkalommal szerencsére nem mutattak ki.
A laboratórium a jövőben a Tisza érintett szakaszán, ugyancsak a PET Kupa keretében megméri az egyre nagyobb környezeti veszélyt jelentő mikroműanyagok koncentrációját is.