Seres László
Szerzőnk Seres László

A reggel, amikor a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője eléggé leizzadt. Vélemény.

Egy csodaszép nyári reggel, miután a Pasa parki madarak csicsergése felkelti álmából, majd túl van az első kávéján, Tóni hirtelen elsápad. Ennek két oka van. Az egyik, hogy éjszaka megint néhány négyzetméterrel megnőtt a lakása, ezért kezdheti elölről a lepapírozást. A másik, hogy a reggeli lapokat és portálokat átfutva villámcsapásként hasít bele a felismerés: az összes belpolitikai cikk vagy vele, vagy közeli és távoli, baráti vagy kevésbé baráti ismerőseivel van tele. Az ő networkjéről szól a fél média.

Tóni az ország propagandaminisztere, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője, Magyarország hetedik legbefolyásosabb személyisége, aki volt már frakcióvezető, kampányfőnök, polgármester, és akinek az érdeklődése az elmúlt években kifejezetten az üzleti élet felé fordult. Úgyhogy a lapokat általában a bulvárral kezdi, kíváncsi, Fanni kit hová tudott elhelyezni, majd a belpolra szán egy mozgalmas pár percet, hogy aztán a gazdasági, ezen belül is az ingatlanhírekkel foglalatoskodhasson. Nézzük csak.

"Rogán Cecília papíron nem a férjével lakik" – írja a Bors. Nocsak. A vele egy háztartásban élő Cili "papíron" a mai napig egy belvárosi fideszes politikus lakásába van bejelentve, mert egy évekkel ezelőtti lakásfelújítás óta sem jelentkezett ki onnan. Jó, ez az ügy nyilván kezelhető, low profile tartható. Akárcsak az, hogy Cili új üzleti partnerének, Katának a szépségversenyéről a Blikk már azt is megírja, ki lehet a győztese: egy lány, aki "szinte megszólalásig hasonlít hazánk kormánybiztosának csinos nejére, Vajna Tímeára". Tóni felnevet: még jó, hogy nem Andyre, "hazánk kormánybiztosára" hasonlít! A többi lány azonban nem nevet, őróluk nem írták meg, hogy nyerhetnek.

Apropó Andy: közpénzmilliárdokkal tömtük ki, hogy megvegye nekünk a TV2-t, most pedig bejelenti, hogy inkább a legendás offshore-paradicsomba, Romániába viszi a teljes cuccost, oda jegyezteti be mind a nyolc kábelcsatornáját, és ezzel az állam több száz millió forinttól esik el. Ezen a ponton a propagandaminiszter szájában megáll a müzli: ezt az ügyet így elsőre nehezen látja kommunikálhatónak, nincs mese, azt kell nyomni, hogy Andy megteheti, mert hozzánk tartozik, ez eddig mindig bevált, egy időre. És a rossz híreknek még messze nincs vége.

A főnök ugyanis újabb hatmilliárdot nyom Felcsútba, de előtte még kettébontja a kormányt Lázár és Varga köré, de helló, hol van benne az én helyem? – idegesíti magát a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője, Magyarország (eddig) hetedik legbefolyásosabb személyisége. Aztán. Tarlós letiltja a főváros közbeszerzési cégét arról, hogy a "Habony–Rogán-körhöz tartozó" (Népszabadság) Kosik Ügyvédi irodával dolgoztasson. Pedig hogy István meddig mehet el, azt időnként Árpád tette számára egyértelművé, közvetítőként, most pedig ez. 300 milliárdos biznisz lett volna ez, István, mondd, mit csináljunk veled?

Tényleg, Árpi. A 444 kiderítette, hogy Hongkongban közel egymillió forintos helikopteres városnézést foglalt neki és a barátnőjének az a Jonathan Chan nevű bankár, aki a letelepedési kötvényeket árusító Hungary State Special Debt Fund (HSSDF) egyik tulaja, a cég természetesen a Kajmán-szigetekre van bejegyezve, na azért ez az offshore, nem Bukarest. És bár a hála nagyon is politikai kategória, azért nem kéne hagyni, hogy nagyon piszkálják ezt a letelepedési kötvény dolgot – gondolkodik a propagandaminiszter, aki véletlenül sem szeretne a hetedik helyről hátrébb csúszni a befolyásosság-indexen, sőt. Az egész az ő ötlete volt, ő hitelesíti a közvetítőcégeket, a többit hagyjuk – jézusom, hol van még a rossz hírek vége?

Visszatér Csipak "Zeppelin" Péter vállalkozó a Deák Ferenc utcába, írja több lap, miután a PKKB úgy ítélte meg, önkormányzatunk jogtalanul bontott vele szerződést. Péterrel ugye azelőtt jóban voltunk, még le is szerződtünk vele ötven évre Fashion Street-ileg, de aztán Péter szembefordult velünk, kiesett a pikszisből a Péter, ennyike. Most pedig komolyan visszajönne? Nem fog.

Jó, csapásokat adunk, csapásokat kapunk, de a ma reggelnek mégis ez a mélypontja: az Együtt megszerez egy fotót, amin a propagandaminiszter profilja látszik a háttérben, egy ismert gengszter meg az előtérben, közelről. Na most ez mi a halál, honnan kerülhetett elő egy ilyen, ha ugyan nem photoshop? És ha nem? Nem ismerem ezt az embert, ismeretlenek ugye bárhol felbukkanhatnak, ahol én is vagyok, ez a kommunikációs főcsapás – gondolja a propagandaminiszter, akinek a fejébe e ponton túl már nem láthatunk bele. Egyrészt nem tudhatjuk, valóban találkozott-e Tóni Portikkal azon a rendezvényen, ahol a fotó készült, másrészt nem is ez a kérdés, hanem az a bizonyos másik találkozó.

Brrr, erre ne is gondoljunk, izzad le a reggelinél a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője, Magyarország hetedik legbefolyásosabb személyisége. Még csak az kéne, hogy egyszer engem is R. Antalként emlegessenek a lapok, az arcomat meg kipixelezze a képszerkesztő.

Márpedig Portik azt állította a bíróságon, hogy nagyon is ismeri őt a 2000-es évek közepe óta, valami házibuliból. Aztán öt-hat éve, nem sokkal letartóztatása előtt Mariann kérésére elvitt neki a belvárosi Fidesz-irodába tízmillió forintnak megfelelő eurót egy borítékban, vagy zacskóban, azzal a nem titkolt céllal, hogy az akkori polgármester ("nagyon drága a Tóni") ugyan segítsen már áron alul megvenni egy Károly körúti önkormányzati ingatlant, hogy aztán ők emelt áron adhassák majd el egy orosznak.

Portik elég jól leírta az irodát, a helyzetet, de főleg azt, ami minden fotónál és vélt vagy valós találkozónál fontosabb: az V. kerületi ingatlanbizniszek egy szegmensét Tóni polgármestersége idejéből ("a Tóni intézi a piaci árnál jóval alacsonyabban a belvárosi ingatlanokat"). Erről a most még sitten lévő Vizoviczki is mesélhetne, nyilván. Az értékbecslésekről meg a Rubovszky.

Át kell gondolni az ezzel kapcsolatos ügykezelést – töpreng Tóni. Mondhatom, amit eddig, hogy hát Portikról a 2008-as NBH-s meetingjei óta tudjuk, hogy elköteleződött a baloldal felé, sőt, fel is ajánlkozott Laborcnak, hogy szívesen lejárat vezető jobboldali politikusokat, például éppen engem. De állj, mikor is volt ez? Amikor a komancsok uralkodtak. És ez a vallomás mikor volt? Most. 2010 óta mi uralkodunk. Kitől várhatna támogatást "fentről" ez a fickó most, hogy mi vagyunk fent, és mindenki velünk van? Kivétel a nyomorult ügyészséget, amelyik visszadobta a hamis tanúzás miatti feljelentést. Különben is, miért lenne a maffiózó érdeke, hogy még tovább üljön börtönben hamis tanúzásért?

Tóni nyugtalan: a kép a nyilvánosság előtt sem akkor nem áll össze, ha azt hiszik, találkozott Portikkal, se akkor, ha azt hiszik, nem. És továbbra is idegesíti a fotó. Mit is ír az újság, mit mondott a maffiózó? "Egy másik alkalommal a Nobu étteremben találkoztak egy rendezvényen Portik állítása szerint. Úgy tudja, mindenhol kamerák voltak és rengeteg fotó készült, ezt akár ellenőrizhetik is. Portik azt mondta, őt személyesen is meghívták a Nobu rendezvényére, de csak informálisan." A Nobu. Andy vendéglője. És ha ott volt ez a gengszter is, az mit bizonyít? Mindegy, elintézzük.

Magyarország propagandaminisztere felhörpinti maradék kávéját, Viviennel kicsináltat valami konkurens milliárdost a TV2-nél, majd beül a Q5-be, és tovaszáll egy szebb, boldogabb magyar jövő felé, ahol a Pasa park madarai az egész országnak csicseregnek, ha van rá igény.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.