Hogy is volt az, amikor a Miniszterelnökség szerint 2009-ben Mádl Ferenc volt az államfő? A tárca sajtóosztálya utóbb korrigálta a tévedést.
Miután a Nobel-békedíjas Elie Wiesel halála után semmiféle nyomát nem találtuk kormányzati reakciónak, részvétnyilvánításnak, megkérdeztük a Miniszterelnöki Kabinetirodát e hallgatás okairól, illetve arról, van-e köze ennek ahhoz, hogy az író annak idején kifogásolta Nyírő József újratemetését.
A válasz két nap múlva futott be, és a Miniszterelnökség nevében így szól: "Magyarország Kormánya tisztelettel adózik a holokauszt minden áldozata és túlélője iránt. A 2016. július 2-án elhunyt Nobel-békedíjas Elie Wiesel kivételes személyiség volt, akire Magyarországon is megbecsüléssel tekintenek. Ezt bizonyítja az a tény is, hogy 2009-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjét adományozta számára Mádl Ferenc, akkori köztársasági elnök."
Szó szerint idéztük! Amivel csak a következő gondok vannak:
- részvétnyilvánítás továbbra sincs benne, bár méltatás már igen;
- 2009-ben Elie Wiesel nem kapott Köztársasági Érdemrendet;
- 2009-ben Magyarország köztársasági elnöke nem Mádl Ferenc volt, hanem Sólyom László.
Az elsőre már nehéz bármit is mondani, itt már olyan emberi tényezők játszanak szerepet, mint kegyelet vagy tisztesség.
Azt azonban a Miniszterelnökségen illene nem elrontani, hogy kik és mikor voltak Magyarország köztársasági elnökei.
Hogy aztán valóban úgy tudták, hogy 2009-ben kapta Elie Wiesel a kitüntetést, csak Sólyom László elnöksége nem ugrott be, vagy az nem volt meg, hogy 2004-ben adta át neki az elismerést – akkor valóban – Mádl Ferenc, egyelőre nem derült ki. Minden esetre vártunk pár órát e cikk publikálásával, remélve egy javítást - nem jött.
Frissítés: pénteken a tárca sajtóosztálya küldött egy korrekciót, amelyben azt írták, tévedésből ütötték el az évszámot, Wiesel nem 2009-ben, hanem 2004-ben kapta meg az elismerést Mádl Ferenctől.
És még valami: Elie Wiesel éppen a Nyírő-ügy miatt 2012-ben visszaküldte a Magyar Köztársasági Érdemrend Nagykeresztjét. Ezt levélben jelentette Kövér László házelnök. Döntését Elie Wiesel azzal indokolta, hogy több magyar politikai vezető részt vett a Nyirő József tiszteletére rendezett szertartáson Romániában.
Erről sincs szó a levélben, de ezen már nem lepődtünk meg.