Itthon MTI 2016. június. 28. 18:11

Nevet vált a katolikus egyházhoz kerülő tolnai gimnázium, jön a hittanoktatás

Tolnai Szent István Gimnázium néven a 2016/2017-es tanévtől a Pécsi Egyházmegye működteti a tolnai Sztárai Mihály Gimnáziumot.

Appelshoffer Ágnes polgármester azt mondta: a működtetés átvételét a katolikus egyházmegye kezdeményezte, a lépést az iskola pedagógusai és a szülők egyaránt támogatták. A korábban megyei, egy évig helyi önkormányzati fenntartású gimnáziumot 2013-tól tartotta fenn az állam.

Hozzátette: a döntés indoka az volt, hogy egyházi fenntartásban biztosabbnak látják a gimnázium jövőjét, az egyházmegye az intézményt az előírtnál alacsonyabb létszámú osztályokkal is fenntarthatja ugyanis. A tolnai önkormányzat eddig évente körülbelül harmincmillió forintot fordított az iskola működtetésére.

A háromszáz diákot oktató, négy- és hatosztályos képzést végző tolnai gimnáziumban az egyetlen szakmai változás az lesz, hogy bevezetik a kötelező hittan- és erkölcstanoktatást – mondta.

Sümegi József, az egyházmegye oktatási ügyekért felelős diakónusa közölte: az intézményt öt évig működteti és tartja fenn az egyházmegye, és a gimnáziummal egységben működik majd a most is egyházi fenntartású Szent Mór Katolikus Általános Iskola. A katolikus egyházmegye a tolnai születésű református prédikátor, Sztárai Mihály nevét nem tartotta meg, június 1-jével megalapították a Tolnai Szent István Gimnáziumot.

Tolna megyében a tolnai lesz a harmadik egyházi fenntartású középiskola: a bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnáziumot 1992-ben a Magyarországi Evangélikus Egyház, a tamási Béri Balogh Ádám Gimnáziumot 2015-ben szintén a Pécsi Egyházmegye vette át, amely Szekszárdon, Pakson, Tolnán egy-egy általános iskolát is fenntart.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. április. 21. 07:00

„Közvetlen bizonyítékok kerültek elő” – forradalmi új adatokkal szolgál hunokról és avarokról az archeogenetika

Az archeogenetika támpontot ad az ősök eredetének felkutatásában, és mint Rácz Zsófia régész elmondja, bizonyítékkal szolgál arra, hogy a hunok kapcsolatba hozhatók a Hsziungnu Birodalom elitjével. Mindkét hun birodalomra igaz, hogy nem kizárólag erőből terjeszkedtek, hanem ügyes sztyeppei diplomáciával is. Rácz és kutatótársai több genetikai kapcsolódási pontot találtak a Kárpát-medence és Mongólia között húzódó térségben. De vajon elárulja a genetika, hova tűntek a hunok?