Itthon hvg.hu 2016. június. 24. 20:30

A nap, amikor a britek olyan döntést hoztak, amely még őket is meglepte

Egy nap, öt hír, amiről mindenki beszél: Nagy-Britannia otthagyja az EU-t; ott és a maradék 27 tagállamban is sokkot okozott a döntés; ma sem látunk tisztábban a Spéder-ügyben és a 15 évre elítélt Portik Tamás Rogán Antalról tett vallomása ügyében; már csak kettőt kell aludnunk a megtáltosodott magyar fociválogatott következő fellépéséig; és a meccsig idehaza túl kell élnünk egy iszonyatos hőhullámot.

- Még a szavazás napján készült közvélemény-kutatások is azt sugallták, nem lehet kérdéses Nagy-Britannia maradás az Európai Unióban, a Brexit-kampány vezetői maguk is így gondolták, ehhez képest bombasztikus meglepetésre hajnalban kiderült, hogy kis többséggel ugyan, de ők győztek. A népszavazás kezdeményezője, David Cameron kormányfő októberi hatállyal lemondott, a pénzpiacokon kitört a pánik, a skótok újabb függetlenségi népszavazással visszajönnének az EU-ba, petíciók és tiltakozások indultak a kilépés ellen, amelynek két év alatt kellene végbemennie, a londoni parlament jóváhagyásával tisztázva az EU-val a feltételeket. Ez annyi bizonytalansági tényezőt hordoz, leginkább az van, hogy senki sem tudja, hogy evickélnek ki ebből a britek. Ha napközben nem követte az eseményeket, itt a hvg.hu összes e tárgyban megjelent hírét, cikkét megtalálja.

- És nem csak a britek nem tudják, hányadán állnak most, az unió megmaradt 27 tagállamában is nagy az izgalom. Ami Magyarországot illeti, a forint árfolyamában máris észlelhettük, hogy a Brexit szele minket is megcsapott, a kint dolgozó vagy tanuló, illetve erre a jövőben készülő magyarok is elkezdtek aggódni, hiába üzent nekik (is) biztató szavakkal a bukott kormányfő, Cameron, illetve a londoni főpolgármester. Orbán Viktor miniszterelnök, aki a brit sajtóban hirdetésben állt ki a Brexit ellen, azt mondta, hosszú tárgyalások várnak az unióra a britekkel, és ő is, Szijjártó Péter külügyminiszter is úgy vélte, korai még arról beszélni, milyen hátrányok érhetik a Nagy-Britanniában dolgozó magyarokat, amikor az ország nem lesz EU-tag.

- A Fidesz-KDNP-frakció megfúrta a Portik Tamás és Spéder Zoltán ügyeit tárgyaló nemzetbiztonsági bizottsági ülést, amelyet a testület MSZP-s elnöke, Molnár Zsolt hívott össze. A 15 évre elítélt Portik egy vallomásában Rogán Antal minisztert illette korrupciós váddal, a kegyvesztett milliárdos, Spéder Zoltán pedig a bankárháború egyik szereplője. A kormánypártok szerint az ellenzékieket csak a botránykeltés és szerepelni vágyás vezérelte, erre hivatkozva nem mentek el az ülésre. Spéderről és Portikról Orbán Viktor kormányfőtől sem tudtunk meg izgalmas dolgokat, hiába kérdezték őt róluk a közrádióban.

- Viszonylag csendben készül az Eb következő meccsére a magyar fociválogatott, de az kiderült, hogy nyolc játékosnak kellvigyáznia majd a belgák ellen, nehogy sárga lapot kapjon, mert akkor továbbjutás esetén a legjobb nyolc között nem játszhat. A nap most sem telt el úgy, hogy ne legyen szó Király Gábor mackónadrágjáról, amelyből - mint most kiderült - nem csak szimbolikusan, a népszerűséget tekintve van haszna. És két napnak kellett eltelnie a portugálok elleni szenzációs meccs óta, hogy felfedezze a sajtó, milyen fapofával fogadta - egyedüliként - a gólokat Elek Ákos.

- Vasárnapig hőségriadót fújtak, 37 fok is lehet, vagyis melegebb, mint ma, amikor 35,7 fokkal megdőlt a budapesti melegrekord. A vonattal utazóknak a MÁV segít elviselni a hőséget, a riasztás ideje alatt a főváros három főpályaudvarán és tizenhat vidéki vasútállomáson oszt ingyen vizet. Hat településen a forróság idején viszont még a túl magas ózonszint is kínozhatja az embereket.

A nap képe nem lehet más, mint David Cameron brit miniszterelnök bejelentése arról, hogy a népszavazás eredménye miatt távozik posztjáról - a hangulat leolvasható a háttérben felesége, Samantha arcáról is.

MTI / EPA / Will Oliver
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.