Itthon Dercsényi Dávid 2016. május. 25. 20:20

A Fidesz most megvalósítja az MSZP népnyomorító tervét

Állapotainkat kicsiben mutatja be a Kopaszi-gát sorsa: a különleges egzisztenciák által belakott vidéket előbb a szoclib önkormányzat adja oda hozzá közeli ingatlanbefektetőnek, majd a Fidesz-kormány közeli nagytőkések építik fel rajta azt, amit a kormánypárt egykor kárhoztatott. Jelentős kormányzati hátszéllel.

Ellenzékben még káros tervnek látta a Fidesz a Kopaszi-gát ingatlanfejlesztési terveit, ám most, amikor baráti cégek tervezik ugyanezt tenni, már nincs vele semmi baja. Keddi hír, hogy a Videoton-tulajdonos, Orbán Viktorral jó viszonyt ápoló Garancsi Istvánhoz köthető Property Market Ingatlanfejlesztő Zrt. magas irodaházakat, lakóingatlanokat épít a Kopaszi-gátra, ez a BudaPart projekt.

A Budapest XI. kerületében található terület egy része egy mesterségesen létrehozott földnyelv a Duna és a Lágymányosi-öböl között, a másik része pedig a Budafoki út - Dombóvári út által határolt terület. Előbbin közpark van, ez megmarad, az utóbbihoz fűződnek a grandiózus tervek. Azok, amelyekre egykor a Fidesz kerületi képviselője, a Kopaszi-gát botrány kirobbantója, ma a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnél, a Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja Nonprofit Kft. stratégiai igazgatójaként dolgozó Schneller Domonkos 2010-ben még azt mondta, az óriásberuházások lakhatatlanná teszik a környéket.

Alteros vidék volt

A Kopaszi-gát sokáig elhagyatott rozsdaövezet volt, a 90-es években itt indult a West Balkán szabadtéri szórakozóhely, akkor még rendes közlekedés sem volt. A területen tanyaszerű lakóhajókon éltek emberek, Nemes Gyula Letűnt világ című dokumentumfilmje 2008-ban épp elkapta ennek a különleges világnak a végét, ekkor szorították ki az itt élőket az ingatlanfejlesztők.

Vagyonvesztés vs. nyereség

Ekkor már a terület bőven benne van az első érdekes történetben. Ahogyan a Heti Válasz felgöngyölítette annak idején, 2003-ban a XI. kerület létrehozza az Öböl XI Kft-t, amelybe ingatlanapportként beviszi a fenti területeket, majd később ennek az MSZP-közeli ingatlanfejlesztő Leisztinger Tamás érdekeltségei is belépnek a kft-be, és tőkemeleésekkel leszorítják a kerület tulajdonhányadát. 2005-re az önkormányzat tulajdonhányada 29 százalékra csökken, egy százalék kivételével a kerület végül ezt is eladja az üzletembernek. Ő 2007-2008-ban eladja a területet a portugál Mota-Engil cégcsoportnak.

A kerületi ellenzék, vagyis a Fidesz folyamatosan támadta a tranzakciót, mivel meglátása szerint a kerületet veszteség érte, míg a kerületi SZDSZ-MSZP vezetés épp az ellenkezőjét mondta. Utóbbiak szerint a kerület 1,57 milliárdért bevitte a területet a cégbe, a végén pedig 1,9 miliárddal szállt ki az üzletből, azaz 300 milliós nyereséget realizált. Ugyanakkor Leisztinger, bár pontos számot senki sem tud, többszörös áron adja el a területet a portugáloknak, a Fidesz pedig azzal vádolja az önkormányzatot, hogy 3,5 milliárd forint vagyonvesztést okozott az, hogy hagyta magát kiszorítani a kft-ből.

Molnár kétharmados győzelme

Az ügyben több feljelentés is születik, végül Molnár Gyula MSZP-s kerületi polgármester és Lakos Imre alpolgármester ügyében három ítélet születik: egy elsőfokú felmentő, egy másodfokú elmarasztaló, amelyet a Kúria megsemmisít, és újból felmenti a politikusokat bizonyítottság hiányában. Molnár így kommentálta a végső rendelkezést honlapján: "Talán emlékeznek arra, hogy a választási kampány utolsó napjaiban ügyészek egy választási rendezvényen adták át nekem azt a papírt, amiben közölték velem, hogy meggyanúsítanak egy 2006-os ügy miatt. Nem részletezem a következő éveket, sokat írtak erről az újságok. Azt vallom, hogy előre és nem hátra kell tekinteni, ehhez azonban az kellett, hogy 2014. május 20-án jogerősen is felmentettek az ellenem emelt vádak alól. Bebizonyosodott, hogy Magyarországon még van jogbiztonság, a politika sem képes az igazságszolgáltatás teljes befolyásolására."

Új idők új dalai 

A területen felépült a park, de nem épültek fel az irodaházak, lakóingatlanok. 2016. január 2-án jött azonban a hír, hogy újra hazai tulajdonba kerül a Kopaszi-gát. A Videoton tulajdonosa, Garancsi István cége, a Market Zrt. szerezte meg. A tervek grandiózusak: egy új, multifunkcionális városnegyed kialakítása Dél-Budán. A tranzakció összege nem került nyilvánosságra, de az a válasz.hu-nak köszönhetően igen, hogy a kormányközeli üzletembereket monstanában oly sokszor (pl. tévévásárláshoz) kisegítő Eximbank adott 16,5 milliárd forint kölcsönt az ügyletre a Marketnek. Maga Molnár Gyula is - kissé nyakatekert módon - üdvözölte a tranzakciót: „Ami most történik, az a régi álmunk más szereposztásban történő megfejtése.”

A Property Market egyébként egy dán céggel készítteti el a koncepciót, és egy hosszú távú ingatlan- és hotelfejlesztésben és -befektetésben utazó katari uralkodócsaládhoz köthető, de luxemburgi cég, a Constellation Hotels Holdings Ltd. is belép tulajdonostársként.

A Fidesz már nem gondolja olyan borzasztó dolognak a gigaberuházást: a kormány április 25-én kiemelt állami beruházásnak nyilvánította a Kopaszi-gátat, így sokkal gyorsabban kaphatja meg a különböző hatósági engedélyeket. Érdemes az indoklást is figyelni: a fejlesztés munkahelyeket teremt, jót tesz az államháztartásnak, és a 2024-es olimpia miatt is fontos: itt létesülne gyorsvasút-megálló, itt lenne a médiaközpont, és a triatlon úszás versenyszámának átmeneti lelátója.

Érdekes érzés lehet Schneller Domonkos számára, hogy míg annak idején küzdött a Kopaszi-gát MSZP-s átjátszása és a gigaberuházás ellen, most a Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja Nonprofit Kft. stratégiai igazgatójaként elősegítheti a terv mielőbbi megvalósulását.

Hirdetés