Palkovics László közoktatási államtitkár pénteken elismerte, az még kérdés, mennyire jó ötlet csökkenteni a szakgimnazisták természettudományos tantárgyainak számát. Azt is elmondta, hogy az államosítás után az önkormányzatoknak már nem kell hozzájárulást fizetni az iskolák működtetéséhez. És arról is beszélt, mennyi pénzt vontak le a sztrájkoló tanároktól.
Az igen népszerű szakközépiskolákban szeptembertől új módi lesz: azon túl, hogy szakgimnáziumnak hívják majd, természettudományos tárgyból a mostani négy helyett maximum kettőt tanulhatnak a diákok, szakmaspecifikusan. Ez korábban óriási tiltakozást váltott ki, szakértők azzal érveltek, elveszik a gyerektől a későbbi választás lehetőségét, bebetonozzák őket abba az útba, amit 14 évesen választanak. A javaslatot a Nemzetgazdasági Minisztérium dolgozta ki – amely nem enged az elképzelésből, bár némileg módosította azt –, de azért rákérdeztünk a kormany.hu-n pénteken online sajtótájékoztatót tartó Palkovics László oktatásért felelős államtitkárnál, hogy szerinte nem korlátozza-e túlságosan a diákok jövőjét, hogy 2 vagy 3 természettudományos tárgyat egyáltalán nem tanulnak.
Palkovics László azt írta, „a Nemzetgazdasági Minisztérium meghatározott piaci igény alapján alakította így a rendszert, az adott szakképesítéshez tartozó tárgyat – például gépészeknél a fizikát – a diákok továbbra is úgy fogják tanulni, hogy abból akár emelt szintű érettségit is tehessenek. Kérdés, hogy a többi természettudományos tárgy kikerülése jó-e vagy sem.”
Az államtitkár megismételte korábbi felvetését, hogy jó lenne bevezetni egy összevont science tantárgyat, hogy legalább így megmaradjanak. A beérkezett vélemények alapján még egyeztetnek az NGM-mel. Arra is rákérdeztünk, hogy az összevont tárgyhoz szükséges tankönyv elkészülhet-e a szeptemberi indításhoz, azonban erre nem válaszolt.
Már tudják, mennyi pénz kell az iskolákra
Az iskolák teljes államosítása után az önkormányzatoknak már nem kell hozzájárulást fizetniük a működéshez – közölte Palkovics László. Egy másik újságírói kérdésre adott válaszból kiderült, most erre az önkormányzatok 55 milliárdot költenek. (Több önkormányzat nem boldog a változás miatt, esztelennek és veszélyesnek tartja azt. Arra is panaszkodtak, hogy a Klik a gyerekeknek fontos programokon spórolt.) Palkovics azt is elárulta, már kész vannak az előzetes számítások arról, mennyi kell az átalakításhoz – azonban a számot nem árulta el. A feladatokat még most strukturálják át, de ígérete szerint az állam biztosítja majd a működtetéshez és fenntartáshoz szükséges forrásokat.
Szakértők szerint kevesebb pénz jut oktatásra jövőre, Palkovics viszont azt mondja, a költségvetésben 270 milliárddal szeretnének többet költeni oktatásra jövőre, ebből a közoktatásra 130,7 milliárd jut. Ehhez még jön az a pénz, ami a működtetésre kell. Palkovics szerint ez lehetőséget ad arra, hogy megszűnjön a korábbi évek alultervezettsége.
Júliustól a tankerületek felosztása is változik, egy központ mellett 56 tankerület lesz, melynek vezetőit – a szűk határidő miatt – megbízással alkalmazzák, később pályázatot is kiírnak.
150 milliót sztrájkoltak el a tanárok
Az országos sztrájkban részt vevő tanárok levont távolléti díja csaknem 150 millió forint – közölte Palkovics László –, amelyet a gyógypedagógiai intézményekben nevelt, csaknem 24 ezer gyerekre fordítana a minisztérium. A pénz felhasználásáról az intézmények dönthetnek, elkölthetik szabadidős programra, vagy egyéb, a gyerekek fejlődését szolgáló tevékenységekre. A sztrájkbizottsággal még mindig tárgyalnak.
A Jegybank mint mecénás
Rákérdeztünk arra is, véleménye szerint a jegybanki alapítványi támogatások nem okoznak-e torzulást a felsőoktatásban, miután nagyon sok szerződésnél tetten érhető valamilyen kapcsolat a jegybank vagy az alapítvány tagjai, illetve a támogatott intézmény és szervezet között. Palkovics László szerint ez a támogató és az egyetem ügye, az államnak ebbe nem kell beleszólnia, mert sértenék vele az autonómiát.
„Az mindenképp üdvözlendő, hogy végre van Magyarországon olyan szervezet, amely kvázi mecénásként támogatja a felsőoktatást. Nemcsak a Kecskeméti Főiskolát, hanem egy sor másik intézményt is.”