A pedagógus-szakszervezet szinte szóhoz sem jut az után, hogy a kormány ismertette újabb iskolaállamosítási terveit. A szakszervzet úgy látja, a kormány nagyon várt a tanárlázadás elcsendesedésre, hogy aztán "brutális nyíltsággal tegye egyértelművé: esze ágában sincs engedni a követeléseknek, esze ágában sincs az ország valódi érdekeinek megfelelően átszervezni a közoktatást. Egy dolog számít csupán, hogy mit akar a hatalom." Decentralizáció helyett további központosítás jön - állapítja meg a PDSZ.
Felháborodott közleményben reagált szerdán a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) a kormány oktatást érintő, az államosítást csúcsra járató elképzeléseire.
Mint írják, "az ész megáll, és egyhelyben toporog". A szakszervzet úgy látja, a kormány nagyon várt a tanárlázadás elcsendesedésre, hogy aztán
brutális nyíltsággal tegye egyértelművé: esze ágában sincs engedni a követeléseknek, esze ágában sincs az ország valódi érdekeinek megfelelően átszervezni a közoktatást. Egy dolog számít csupán, hogy mit akar a hatalom.
A PDSZ szerint a hatalom prioritása a kormány számára "megkérdőjelezhetetlen tabu", és érdekében minden feláldozható – "s a jelek szerint feláldozandó".
Az iskolák államosításának lehetséges következményeivel ebben a cikkünkben részletesen is foglalkoztunk.
Miközben a kormány még mindig arról beszél, hogy visszavesz a központosításból, valójában recentralizáció történik - folytatják. "A kialakuló irányítási szisztéma a kézből etetés, a marionett-működtetés klasszikus esete. Az iskoláknak felkínált részleges gazdasági és szakmai önállóság csillámpor csupán – érzékelhető és értékelhető következmények nélkül" - fejti ki a szakszervezet.
A PDSZ szerint a 21. században az állam szerepe nem lehet más, mint a közoktatás biztonságos feltételeinek szavatolása. Röviden és egyszerűen fogalmazva a szakmai feltételek megteremtésével együtt oda kell adni a pénzt annak, aki ért hozzá, akarja és tudja, hogyan lehet a kor elvárásainak megfelelő tudáshoz juttatni a diákokat. Ez a skála széles és sokszínű. Lehet szereplője – akár – az állam is - írják.
A PDSZ szerint mindezt a kormány nem érti, ha viszont igen, és mégis így cselekszik, akkor meg még nagyobb a probléma, akkora, hogy akár évtizedekre vetheti vissza Magyarország gazdasági és társadalmi fejlődését.
"Ez az, amit nem hagyhatunk, s nem is fogunk hagyni! Egyelőre azonban az ész megáll, és egyhelyben toporog…" - zárja közleményét az érdekképviselet.