Itthon MTI 2016. május. 18. 11:07

Gyermekbántalmazás: soha nem lesz tökéletes rendszer

A szakértő szerint nem megkerülhető a társadalom szerepe sem.

Nem lehet teljes mértékben megakadályozni a gyermekbántalmazási ügyeket, ám a rendszer többnyire kiszűri a veszélyes eseteket – jelentette ki a Gyöngyösön éhhalált halt kisgyermek ügyével kapcsolatban Radoszáv Miklós gyermekvédelmi szakértő szerdán az M1 műsorában.

Magyarországon 23 ezer úgynevezett védelembe vételi ügy zajlik jelenleg is, amelyek keretében a gyermekvédelmi hatóságok előírják a szülőknek, miként kezeljék, neveljék gyermeküket – mondta Radoszáv Miklós.

A családoknak kötelező együttműködniük a gyermekvédelmi szolgálattal, és ha ez nem történik meg, a hatóságnak jeleznie kell a gyámhivatalnak. Ennek ellenére soha nem lesz olyan rendszer, amely minden ügyet elér – tette hozzá.

Nem megkerülhető a társadalom szerepe sem, hiszen, ha hasonló eset jeleit tapasztaljuk, mindannyiunk felelőssége, hogy jelezzük a hatóságoknak – mondta Radoszáv Miklós.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.