Egy nap, öt hír, amiről mindenki beszél: véglegesen eldöntötte a kormány, hogy minden iskolát államosít; Kövér László szólásszabadságot sértett, mondta ki Strasbourg; Bill Clinton felidegesítette a magyar külügyet; meghalt Kaján Tibor; van, ahol a Századvég függetlennek mondja magát; visszaszólt a kormány kvótanépszavazási kampányának az internet népe.
Állami einstand a közoktatásban
Teljes államosítást hajt végre a kormány a közoktatásban, vagyis azokat az iskolákat is állami kézbe veszik, amelyek egyelőre még az önkormányzatok igazgatnak - jelentette be Sipos Imre köznevelési helyettes államtitkár azt követően, hogy a köznevelési kerekasztal kedden is ülésezett. Mostantól tehát retteghetnek azok az iskolák, amelyek a saját gazdálkodásuknak köszönhetően meg tudták vásárolni a krétát és kifizették a gázszámlát, és lehet, hogy jóformán vendégek lesznek azokban az intézményekben, amelyekre milliárdokat áldoztak korábban. Arról is döntöttek, hogy természetesen nem szűnik meg, hanem marad a Klik és mellette ötvenhat darab területi tanközpontot hoznak létre. Pedig még márciusban Rétvári Bence, az Emmi államtitkára azt mondta, nyáron teljesen megszűnik a Klik, majd Palkovics László államitkár azt mondta, a Klik helyett hoznának létre 57 köznevelési központot.
Kövér visszafizetheti az általa kirótt bírságot
Megsértette a magyar állam azt a véleménynyilvánítási jogával jogszerűen élő hét ellenzéki parlamenti képviselőt, akik 2013 májusában a parlamentben különböző feliratokkal ellátott táblákat feltartva tiltakoztak a kormány intézkedései ellen, és akiket emiatt Kövér László pénzbüntetésre ítélt. Az akkori PM-es és LMP-s képviselők "Loptok, csaltok, hazudtok!", "Itt Nemzeti Dohánymaffia működik" és "Földrablás helyett földosztást!" feliratú transzparenst tartott a magasba, emiatt kapták az 50-185 ezer forintos büntetéseket. A bírság miatt az Emberi Jogok Európai Bíróságáig mentek a képviselők, akik 2014 szeptemberében első fokon egyszer már nyertek, most pedig ismét a javukra döntött a bíróság. A képviselők nem csak az általuk befizetett pénzt kapják vissza, hanem 12 ezer eurónyi költségtérítést is kapnak a magyar államtól.
Clinton erősen kezdett reggel
Magyarországnak már elege van a demokráciából, ezért inkább Putyin-féle vezetést akar - mondta Bill Clinton volt amerikai elnök azon a kampányrendezvényen, amelyre feleségét, az amerikai elnökségért most ringbe szálló Hillaryt kísérte el. A volt elnök nem csak Magyarországot, hanem Lengyelországot is a fent leírt módon emlegette, és a két kelet-európai államot egyszerre hasonlította egy Putyin vezette és egy idegengyűlölő Donald Trump vezette országhoz. A magyar diplomácia persze visszaüzent a kampányeseményen elhangzott szövegre ("még Bill Clinton sem engedheti ezt meg magának"), estére viszont annyira lecsendesedtek a hullámok, hogy amikor Colleen Bell amerikai nagykövet a budapesti CEU vendégelőadójaként fellépett, Clinton magánemberi megnyilvánulásának minősítette a nyilatkozatot.
Meghalt Kaján
Kilencvenöt évesen elhunyt a "szemlélődő, érzelmes, választékos ízlésű" karikaturista, Kaján Tibor. Rajzai, karikatúrái 1945-től jelennek meg. Indulása óta a Ludas Matyi, 1964-től a Tükör, majd Új Tükör, később a Magyar Nemzet, majd a Magyar Hírlapmunkatársa volt, de alkotásai olyan lapokban is megjelentek, mint a Lyukasóra,a Magyar Tudomány, a Népszabadság, az Új Írás, a Filozófiai Szemle vagy a Hócipő. Tíz évvel ezelőtt, nyolcvanöt évesen egészen sajátos karikatúra-interjút adott a HVG-nek, amelyet ide kattintva böngészhet végig.
Kanadában szabadpiachívő a Századvég
A legváratlanabb helyen bukkant fel a Századvég neve: a kanadai konzervatív-libertárius Fraser Institute honlapján, ahol kiderül, hogy Magyarország gazdasági szabadságát nem más, mint a kanadai szabadpiaci intézet magyar testvérszervezete, az Orbán- és közpénzközeli Századvég kutatja. Míg a kanadai szervezet odahaza is politikafüggetlennek mondja magát, a Századvég ezt idehaza meg sem kísérli, és vezetője, Lánczi András nem csak azt ismeri el, hogy egy Fidesz-kormányzatot, és a kormányfőt támogató szervezet az övék, hanem azt is, hogy amit sokan manapság korrupciónak tartanak, az valójában egy politikai akarat végrehajtása. A Századvég Politikai Alapítvány ma egy közvélemény-kutatását is közzétette, amely azt előlegezi meg, hogy a kvótanépszavazás érvényes és eredményes is lehet, méghozzá úgy, ahogy azt a kormány szeretné, Brüsszelnek szóló üzenetként.
A nap képe - a kvótanépszavazási kormánypropagandára beindult a mémgyár: