Itthon hvg.hu 2016. május. 13. 11:10

"Magyar vagy, gonosz vagy" – páriasorban a brüsszeli magyarok

Nem könnyű Brüsszelben dolgozó magyarnak lenni, Orbán politikája kivetül az középiskoláktól a politikai kinevezésekig mindenhova, és nem könnyíti meg a magyarok életét, írja riportjában az egyik legbefolyásosabb európai politikai sajtótermék, a Politico.

A Brüsszelben dolgozó magyar eurokraták megpróbáltatásairól szóló cikket közöl a Politico. Az elmúlt hat évben Orbán Viktor különutas és konfrontatív politikája kicsit leharcolta Magyarország tekintélyét Brüsszelben, írja a lap. Hosszasan részletezi Navracsics Tibor EU-biztos történetét, akinek megítélését rontotta, hogy Orbán emberének tartják, jóllehet a biztosok az EU-nak és nem származási országnak fogadnak lojalitást. Ezért kapott csak súlytalan pozíciót, az ifjúságpolitikai, kulturális, sport és oktatási területeket felügyeli, de mivel a törvénykezési jogkör tagállami, nagy hatásköre nincs. A kinevezésben az is testet öltött sok kinti magyarnak, hogy a legjobb stratégia a Bizottságban az, ha megtagadod, hogy magyar vagy.

Magyarország a lakosságához, méretéhez képest is az indokoltnál kisebb szerepet kap, mutat rá a Politico, és ez is Orbánnak köszönhető – csak egy biztossági pozíciója van Navracsicsén kívül a biztosi kabinetben, a halászati – "El tudja képzelni, milyen fontos kérdés ez annak a Magyarországnak, amelynek nincs tengere?" – teszi fel a kérdést Várhelyi Olivér EU-nagykövet. "Javítani kell a pozícióinkat, ezzel a poszttal nem vagyunk boldogok". Magyarországnak nincs főigazgatója, és csak két főigazgató-helyettest ad, míg a hasonló méretű Portugália két főigazgatóval rendelkezik, Belgium pedig mindkét pozíciótípusba két tagot delegálhatott.

Andor László volt EU-biztos szerint nehéz lesz Magyarországnak újabb személyekért lobbizni, mert az ország most el van szigetelve. "Orbán nagyon megnehezítette a kinevezéseket." És ez a párialét érződik Brüsszelben a magánéletben is, a lapnak nyilatkozó kinti magyarok arról számoltak be, a gyereknek azt mondták a középiskolában: "te gonosz vagy, mert magyar vagy". Andor is hasonlókról számol be: "Ha fiatalként este beülsz valahová, és kiderül a társaságban, hogy magyar vagy, az emberek gyakran három lépés távolságot vesznek fel". Szájer József is azt mondja, magyar bizottsági tagnak lenni nem könnyű, minden rajta csapódik le, amit otthon a kormány tesz vagy mond.

Navracsics tagadja a lapnak, hogy Magyarország érdekeit képviselné, szerinte ő csak a saját véleményét és megközelítését képviseli.

A Politico nem vádolható örökös Orbán-ellenességgel, decemberben például őt választotta az EU legfigyelemreméltóbb személyének, igaz, politikai rendszerét a nem túl hízelgő putyinista-erdoganista keverék jelzős szerkezettel írta le.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.