A Nemzeti Emlékezet Bizottsága javasolja, hogy az 1950-es évektől 1964-ig terjedő időszak egyes katonai titkosszolgálati anyagai váljanak megismerhetővé.
A kommunista rendszer magyarországi tetteinek feltárása érdekében létrehozott Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) csaknem tízezer oldal irat titkos minősítésének törlésére tett javaslatot a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatnak (KNBSZ) – írja a Magyar Idők hétfői számában.
Ötvös István történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága tagja a lapnak elmondta, a NEB kétéves munka eredményeként tett javaslatot arra, hogy az 1950-es évektől 1964-ig terjedő időszakra vonatkozóan a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatnál őrzött katonai titkosszolgálati anyagok közül melyek lehessenek megismerhetők a kutatók és a nagy nyilvánosság előtt.
Hozzátette: most már csak az iratokat őrző honvédségi szervezet jóváhagyásán múlik a dokumentumok megismerhetősége, ami rövid időn belül várható.
A kommunista állambiztonsági múltat feltáró bizottság tagja elmondta, hogy a Nemzeti Emlékezet Bizottsága a katonai iratok kapcsán nem "mazsolázást" folytatott, hanem teljes körű feltárásra törekedett.