A kormánynak el kellett volna gondolkoznia azon, hogy megengedhet-e magának megalázó, cinikus magatartást, mert ezzel végleg ellehetetlenítette az érdemi egyeztetést - közölte a Pedagógusok Szakszervezete keményhangú közleményében pénteken.
A Pedagógusok Szakszervezete közleményt adott ki pénteken, amelyben azt írták, szerintük a közoktatásban kialakult helyzet feltárásához minél több észrevételre van szükség, de a jelen kormányzati magatartás „belügyekbe történő beavatkozásként” értékeli a köznevelés szereplői részéről érkező észrevételeket, javaslatokat.
"Egyes kormánytisztviselők nyilatkozataikban folyamatosan megalázzák az egész pedagógus társadalmat" - írta a PSZ, amely szerint ugyanez történt a március 15-ei demonstráción megfogalmazottak esetében is. "Jószándékú hozzáállás esetén – még akkor is, ha az elhangzottakkal a Kormány nem ért egyet – köszönetet illett volna nyilvánítani" - írták.
A PSZ kiemelte, hogy a Kossuth téri tüntetésen megfogalmazott észrevételeiket, javaslataikat korábban írásban is megküldték az illetékeseknek, de erre semmilyen választ nem kaptak, holott az érintett hivatalok megsértették a működésüket meghatározó jogszabályokat, a tízezres tüntetések pedig bizonyítják, hogy igen nagy bajok vannak a közoktatásban.
"A Kormánynak el kellett volna gondolkoznia azon, megengedhet-e magának ilyen megalázó, cinikus magatartást!" - írta a PSZ arra utalva, hogy Orbán Viktor a március 15-i tüntetésen megfogalmazott ultimátumot viccesnek nevezte, Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke "bolsevik diktátumnak" nevezte a történteket, legutóbb pedig a Földművelésügyi Minisztérium főtanácsosa nevezte varangynak a tanárokat.
"A Pedagógusok Szakszervezete úgy ítéli meg, a kialakult helyzet miatt lehetetlenné válhat az érdemi egyeztetés" - közölték. A PSZ érdemi egyeztetést két másik szakszervezettel közösen csak a Pedagógusok Sztrájkbizottságával folytat a kormányzattal, vagyis ha ez a munka lehetetlenné válik, az egyet jelenthet: a sztrájk bejelentését. Akkor el kell kezdeni tárgyalni a munkabeszüntetés idején fenntartandó elégséges szolgáltatásokról, erre pár nap van, vagyis időben akár összeérhet a Pukli István által kilátásba helyezett polgári engedetlenségi tiltakozás és egy legális sztrájk. A másik reprezentatív tanárszakszervezet, a PDSZ elnöke, Mendrey László pedig épp csütörtökön árulta el, hogy kitaláltak valamit - hogy mit, az egyelőre hadititok - azzal kapcsolatban, hogyan lehetne legális munkabeszüntetést tartani a jogilag kockázatos polgári engedetlenség helyett.