Itthon hvg.hu 2016. március. 17. 17:08

Nehéz Orbánék szavaiból kihámozni, hogy lesz-e népszavazás

Simán lehet, hogy a kormány ma nagy győzelmet arat és Brüsszel teljesen letesz arról, hogy kötelező kvóták alapján ossza szét a tagállamok között a menekülteket. És az is simán lehet, hogy ennek ellenére végighajtják a kvótaellenes népszavazást.

Miután szerdán kiderült, hogy sem Angela Merkel, sem Brüsszel nem ragaszkodik már annyira ahhoz, hogy minden uniós tagállam kötelező kvótarendszer szerint legyen kénytelen menekülteket befogadni, felmerült a legkézenfekvőbb kérdés: így is meg akarja-e tartani a kormány a saját maga által kezdeményezett kvótaellenes népszavazást?

Szijjártó Péter Küküm-miniszternek egy csütörtöki sajtótájékoztatón elmondott szavaiból arra lehet következtetni, hogy mindenképpen átverik a népszavazást, még haa teljesen okafogyottá válik, akkor is. A miniszter ugyanis arról beszélt, hogy a kvótaellenes népszavazás minden eddiginél aktuálisabb, mivel a kvótakoncepció még mindig tartja magát Európában, és azt is mondta, hogy lehet, hogy most önkéntes befogadásról beszélnek, de később valaki bármikor újra előránthatja "a szolidaritás hamis álcája mögé bújva", hogy mégiscsak kötelező, és ne önkéntes legyen az a befogadási kvóta. Azt is mondta, hogy szerinte a kvótáról folyó diskurzust is meghívólevélként értelmezik a menekültek.

Aztán ellkezdődött Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter sajtótájékoztatója, aki viszont úgy fogalmazott, hogy "ha kötelező lesz a kvóta, akkor nagy szükségünk lesz arra, hogy a népszavazáson megismerjük a magyar választópolgárok véleményét", vagyis ebből akár azt is kiolvashatjuk, hogy ha nem lesz kövelező kvóta, akkor népszavazásra sincs szükség. Lázár amúgy azt mondta, september-november között tartható meg a népszavazás.

Nagyjából ugyanekkor érkezett meg Orbán Viktor a brüsszeli EU-csúcsra, ahol arról beszélt a riportereknek, hogy azon dolgoznak, hogy mindenféle betelepítés, menekültcsere, népességmozgatás kizárólag önkéntes alapon történjen, és ezt szerinte van esélyünk elérni. Szavaiból igazából nem derül ki, hogy mennyire találna megnyugtatónak egy brüsszeli győzelmet, csak az, hogy valószínűnek találja. "Ma azzal a céllal ülök le a tárgyalóasztalhoz, hogy ha lesz is a törökökkel megállapodás, abban csak olyan szakaszok szerepeljenek, amely a Törökországból érkezők betelepítését önkéntes alapon és nem kényszeralapon próbálja rendezni, hogy megmaradjon Magyarországnak a mozgástere, hogy nemet tudjunk mondani majd nemzeti hatáskörben erre, ezt kell elérni ma, erre van esély" - mondta a miniszterelnök.

Szeretnénk most már tudni persze, hogy visszavonják-e a népszavazási kezdeményezést akkor is, ha az EU ejti a kötelező kvóta ügyét, ezért az ügy tisztázása végett feltettük a kérdést Orbán Viktor sajtósának, Havasi Bertalannak, a választ még várjuk.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.