Az Oktatói Hálózat a Tanítanék-csoporttal 5 pontban fogalmazta meg követeléseit a kormány felé a felsőoktatás átalakítására – többek között a kancellárok és a konzisztóriumok rendszerét is megszüntetnék.
Az Oktatói Hálózat korábban csatlakozott a pedagógustiltakozás egyik bástyájának számító miskolci Herman Ottó Gimnázium támogatóit tömörítő Tanítanék Mozgalomhoz. A felsőoktatási szféra egyik autonóm érdekvédelmi szervezeteként csatlakoztak a Civil Közoktatási Platformhoz is. A CKP által korábban kiadott 12 pontos közoktatást érintő követelései mellett az OH meghirdette a felsőoktatás átalakítását célzó 5 pontos javaslatát – közleményük a Tanítanék Mozgalom oldalán jelent meg.
Követelik, hogy a kormány tárja szélesebbre a felsőoktatásba való bejutás lehetőségét, szüntesse meg egyes szakok diszkriminációját, illetve fizetőssé tételét. Ezzel céljuk, hogy Magyarország hosszú távon is tartani tudja az Európai Unió felé tett vállalásokat, mely meghatározza a diplomások minimális arányát.
Megszüntetnék a kancellárok és konzisztóriumok rendszerét, megerősítve az egyetemek és főiskolák autonómiáját. Ezen túl el szeretnék érni, hogy átláthatóbb legyen az oktatók minősítési rendszere – ez hasonlatos a pedagógusok minősítéséhez, ám intézményenként változó rendszerben.
Követelik, hogy a kormány növelje meg az oktatásra fordított költségvetési forrásokat a GDP 6 százalékára – ez egyezik a pedagógusok követelésével –, ezen belül a felsőoktatásét legalább 1 százalékra.
Az oktatók, kutatók és a munkájukat segítő dolgozók fizetésének emelését is követelik, elvárják, hogy jövedelmük elérje a visegrádi országok átlagát.
A "semmit rólunk nélkülünk" elv alapján követelik, hogy a jövőbeni változtatásoknál a felsőoktatás és a kutatás feltételeit meghatározó minden kérdésben legyen szava az érintettek szakmai és érdekvédelmi szervezeteinek.