Itthon hvg.hu/MTI 2016. február. 08. 14:09

Még tárgyalni kell a brit javaslatokról - Orbán fogadta a lengyel kormányfőt

Lengyelország és Magyarország egyetért a brit javaslatok többségével, de még további tárgyalásokra van szükség egyes kérdésekben - hangzott el Orbán Viktor és Beata Szydlo lengyel kormányfő közös budapesti sajtótájékoztatóján. A lengyel kormányfő szerint Varsó ebben a formában nem fogadja el a brit javaslatot a külföldi dolgozók szociális juttatásainak átalakításáról. A két miniszterelnök megállapodott arról is, hogy új négysávos gyorsforgalmi út köti majd össze a két ország keleti részeit.

A brit javaslatok nagy részével egyetértenek, de vannak még pontok, ahol további tárgyalásokra van szükség – közölte Orbán Viktor a találkozó után. Beata Szydlo azt mondta, fontos, hogy egységes álláspontot képviseljen a V4 csoport.

Úgy kell foglalkoznunk a britek kéréseivel, hogy a V4-országok ne járjanak pórul – fogalmazott Orbán, bár részleteket nem közölt. Szydlo szerint a legneuralgikusabb kérdés a britek által a külföldi dolgozóknak biztosított szociális juttatások kérdése, ezeknek a javasolt átalakítása a lengyelek számára ebben a formájában elfogadhatatlan.

A menekültválságról is szó esett, a magyar kormányfő szerint Európa déli irányból védtelen. Megismételte, hogy újabb védvonalra van szükség a görög-macedón határon. "Ha csak rajtunk, közép-európaikon múlt volna, már rég lezártuk volna azt a területet" – mondta a kormányfő.

Beata Szydlo lengyel miniszterelnök és Orbán Viktor miniszterelnök a találkozójukat követően tartott sajtótájékoztatón az Országház Delegációs termében
Fazekas István

A kontinens nyugati felén nem méltányolják eléggé azokat a közép-európai erőfeszítéseket, amelyeket az Ukrajnából érkezők érdekében tesznek – mondta Orbán, aki szerint Lengyelországnak kifejezetten nagy elismerésben kéne részesülnie ebben a kérdésben. Nem csak a délről érkező, de a Keletről egyre nagyobb számban érkező közösséggel is foglalkozni kell – tette hozzá.   

Felfutóban vannak a magyar-lengyel gazdasági kapcsolatok, de nem vagyunk elégedettek, szeretnénk tovább erősíteni, szorosabb kapcsolatokat akarnak a lengyel és a magyar cégek között – közölte Orbán. Gyorsforgalmi úttal kötnék össze Magyarország és Lengyelország keleti ipari területeit Miskolc és Kassa irányában, és fejlesztenék a légiközlekedést is új közvetlen járatokkal a lengyel vidéki városokba.

Beata Szydlo azt is közölte, hogy fokozni szeretnék az energetikai együttműködést is a két ország között, de a közlekedési összeköttetések is fontosak.

Orbán szerint a lengyel miniszterelnök magyarországi látogatása önmagában is nagy esemény, de ezt felértékeli, hogy most nagy döntések születnek náluk, illetve jön a EU-csúcs, ahol igyekszenek közös lengyel-magyar álláspontot képviselni. "Ez egy kipróbált barátság" – méltatta a kétoldalú kapcsolatokat.

Varsó számíthat Magyarország szolidaritására, ha kettős mércét alkalmaznak vele szemben vagy támadások érik – tette hozzá a kormányfő. Ezt a lengyel kormányfő később megköszönte, és azt mondta, nem felejthetik el, hogy Orbán első külföldi útja éppen Lengyelországba vezetett.

Fazekas István

A lengyel kormányfőnél pénteken David Cameron brit miniszterelnök tett látogatást Varsóban. Beata Szydlo az akkori megbeszélések előtt azt mondta, pontosításokra és további kompromisszumkeresésre van szükség a brit szociális juttatások kérdéskörében, és az Egyesült Királyságban dolgozó lengyelnek ugyanolyan munkafeltételekkel és életkörülményekkel kellene rendelkezniük, mint a brit állampolgároknak.

Cameronnal az európai uniós szabályozási javaslatcsomagról is tárgyaltak. A lengyel kormányfő szerint a reformjavaslatok egy részének jogosságához "nem fér kétség" és Lengyelország "teljes egyetértéssel viszonyul" azokhoz a brit javaslatokhoz, amelyek az uniós versenyképesség javítására, a nemzeti parlamentek jelentőségének növelésére, az uniós bürokrácia csökkentésére irányulnak.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.