Riba István
Szerzőnk Riba István

A település visszavenné az iskoláját, ezért törvénymódosítást is kezdeményezett az Emminél. A példa ragadós lehet.

A csömöri képviselő-testület határozatot fogadott el arról, hogy a település általános és zenei iskolájának nemcsak működtetője, de fenntartója is kíván lenni. Jelenleg minden állami iskolának – a szakképző intézményeket kivéve – a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) a fenntartója, a működtetést azonban vállalhatják az önkormányzatok is. Csömör eddigi vállalását tavaly meg is erősítette, ám ősszel már a fenntartás átvételének kezdeményezéséről is határoztak.

Amint azt Fábri István polgármester kérdésünkre elmondta, „az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a központosított állami rendszer szükségszerűen korlátozott lehetőségei nem teszik lehetővé oktatási intézményeink megfelelő hatékonyságú működését”. Az önkormányzat eddig is támogatta, hogy az intézményekben folyó munka szakmai feltételei, illetve a pedagógusok megbecsülése legalább megközelítse a 2013 előtti szintet. Ezért november végén már levelet írtak Czunyiné Bertalan Judit köznevelésért felelős államtitkárnak, mert – mint azt a levélben megfogalmazták –  az elmúlt évek tapasztalatai szerint „a központosított állami rendszer szükségszerűen korlátozott volta nem teszi lehetővé azt, hogy az alapvetően színvonalas munkát végző oktatási intézményeink a gyermekek és szülők elvárásait megfelelő mértékben figyelembe véve működhessenek”.

A fenntartói jogok visszavétele nem megy törvénymódosítás nélkül, ezért az önkormányzat egyben azt is kezdeményezte az államtitkárnál. A polgármester elmondása szerint levelüket az elmúlt két hónapban válaszra sem méltatták.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.