14 külföldi állampolgárt, zömükben irakiakat, afgánokat és irániakat helyezett előzetes letartóztatásba a bíróság azok közül, akik a kiskunhalasi befogadóközpontban dobálóztak. Tízen fellebeztek a határozat ellen.
Hivatalos személy ellen csoportosan elkövetett erőszak bűntette miatt tizennégy külföldi előzetes letartóztatását rendelte el hétfőn a Kecskeméti Járásbíróság - közölte a Kecskeméti Törvényszék.
A bíróság öt iraki, négy afgán, három iráni, egy szíriai és egy algériai állampolgárt helyezett előzetes letartóztatásba. Azért folyik eljárás ellenük, mert péntek este a kiskunhalasi befogadóközpontban a jogszerűen intézkedő rendőrökre támadtak.
A gyanúsítottak közül tízen fellebbeztek a végzés ellen, amelyet azzal indokolt a bíróság, hogy a terhükre rótt bűncselekmény súlyossága miatt tartani kell szökésüktől, elrejtőzésüktől, valamint a nyomozás kezdeti stádiumában tanúk befolyásolásával, tárgyi bizonyítási eszközök megsemmisítésével a büntetőeljárás sikerét veszélyeztethetnék.
Kiskunhalason, a menekültügyi őrizetesek befogadóközpontjaként működő volt Gábor Áron laktanyában két iraki férfi az internethasználat miatt vitatkozott és dulakodott. A fegyveres őrök és a rendőrök szétválasztották és az elkülönítő helyiségbe kísérték őket. Eközben az egyik gyanúsított ellenállt, és ezt látva huszonöt-harminc őrizetes az elkülönítőnél előbb a kerítést rázta, majd kavicsokkal kezdett dobálózni. Egyikük átdobott egy vasból készült drótkeretet a kerítésen, amellyel eltalált egy rendőrt, akit sisakja és pajzsa védett meg a sérüléstől.
Az őrök és rendőrök többször könnygázt vetettek be az agresszív csoport ellen, két szociális munkást is kimenekítettek a veszélyeztetett területről. A csaknem fél órán át tartó rendbontás a rendőri erősítés érkezésének látványára ért véget.
Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója szombati sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a kiskunhalasi menekülttáborban kirobbant verekedés után száznyolcvan rendőr kivezénylésével tudták helyreállítani a rendet.