Együtt hizlalta alapítványát az ELTE és a HÖK, de nincs meg minden pénz
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem jogi karának dékánja a kar Hallgatói Önkormányzatával lepapírozta, hogy közpénzből utal ki támogatásokat hallgatóknak, akik a pénzt az általuk vezetett alapítványnak adományozzák, ám úgy néz ki, hogy nem érkezett be minden pénz, vagy azt az alapítvány nem tüntette fel.
Bár az összeg nem jelentős, de a módszer minden esetre hagy kételyeket abban, hogy miként kezeli az ELTE Állam- és Jogtudományi Kar vezetése és a Hallgatói Önkormányzat a rábízott közpénzeket az Átlátszó Oktatás hétfői írása alapján. Az egyetem összesen 2,5 millió forintot utalt ki hallgatóinak 2009 és 2012 között azzal a feltétellel, hogy az összeget maradéktalanul befizetik az általuk felügyelt Frank Ignác Alapítványhoz.
Király Miklós dékán közreműködésével a hallgatói önkormányzat tíz tagja részesült alkalmanként 120-170 ezer forint összegű kifizetésekben, azonban az oktatási portál által megszerzett támogatási szerződésekből az nem derül ki, hogy milyen jogalapja volt a kifizetéseknek. A portál megszerezte az egyetemre vonatkozó bizalmas Kehi-ellenőrzések jelentését is, ahol szintén beszámoltak arról a gyakorlatról, hogy átláthatatlan formában az egyetem központi költségvetéséből a tisztségviselők által felügyelt alapítványokba folyatták át a közpénzeket – a jelentés akkor az ÁJK HÖK Alapítványt nevezte meg. A Kehi nem vizsgálhatta azonban, hogy az alapítványok miként gazdálkodnak.
Az összegeket a hallgatói önkormányzat fizethette ki saját tagjainak kulturális vagy sportcélú támogatás formájában, amit az alapítvány az Országos Tudományos Diákköri Konferencián részt vevő hallgatók támogatására és a részvételi költségekre használhatta volna fel. A támogatások azonban nem jelennek meg a Frank Ignác Alapítvány éves beszámolóiban. Király Miklós dékán nem válaszolt az ÁO-nak arra vonatkozóan, hogy minden támogatást valóban kiutaltak-e a HÖK-ön keresztül, azaz valós hiány mutatkozik-e az alapítványnál, például az OTDK támogatására is mást forrást jelölt meg az alapítvány, ami az 1 százalékos felajánlásokból valósult meg.
A támogatási szerződéseket az egyetem falain belül postázták, a Gazdasági Hivatal egyik munkatársa külön megköszönte a portál birtokába került borítékon, hogy az "Elnök Úr" segíti a támogatási folyamatot. A kérdéses időszakban a Hallgatói Önkormányzat elnöke a gólyatábori erőszakbotrányban a karról eltanácsolt Bubla Áron volt. A belső levelezés alapján kiderül, hogy nem egyszeri esetről van szó, mint írták: "Minta, értelemszerű kitöltésre" – ami egyben teret adhatott bizonyos szerződések átdátumozására is. A dokumentumokat digitálisan egy "ronay" nevű felhasználó hozta létre, ez nem más, mint az egyetem jelenlegi főtitkára, Rónay Zoltán a portál szerint.
Az egyik kedvezményezett hallgató nyilatkozott a portálnak, elmondása szerint nem is szóltak neki, hogy támogatáshoz jut, csak utólag tudta meg, hogy ezt a pénzt be kell fizetnie az alapítványhoz – neki elmondása szerint személyes előnye nem származott ebből.
Summázva, a szerződésekben megjelent támogatási összegek nem jelentek meg kielégítően az alapítvány beszámolóiban, azonban megköszönték a támogatásokat Bubla Áronnak, hogy a HÖK közreműködött a pénzek mozgatásában.