2016. január. 04. 09:06 hvg.hu Utolsó frissítés: 2016. január. 04. 10:48 Itthon

Együtt hizlalta alapítványát az ELTE és a HÖK, de nincs meg minden pénz

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem jogi karának dékánja a kar Hallgatói Önkormányzatával lepapírozta, hogy közpénzből utal ki támogatásokat hallgatóknak, akik a pénzt az általuk vezetett alapítványnak adományozzák, ám úgy néz ki, hogy nem érkezett be minden pénz, vagy azt az alapítvány nem tüntette fel.

Bár az összeg nem jelentős, de a módszer minden esetre hagy kételyeket abban, hogy miként kezeli az ELTE Állam- és Jogtudományi Kar vezetése és a Hallgatói Önkormányzat a rábízott közpénzeket az Átlátszó Oktatás hétfői írása alapján. Az egyetem összesen 2,5 millió forintot utalt ki hallgatóinak 2009 és 2012 között azzal a feltétellel, hogy az összeget maradéktalanul befizetik az általuk felügyelt Frank Ignác Alapítványhoz.

Király Miklós dékán közreműködésével a hallgatói önkormányzat tíz tagja részesült alkalmanként 120-170 ezer forint összegű kifizetésekben, azonban az oktatási portál által megszerzett támogatási szerződésekből az nem derül ki, hogy milyen jogalapja volt a kifizetéseknek. A portál megszerezte az egyetemre vonatkozó bizalmas Kehi-ellenőrzések jelentését is, ahol szintén beszámoltak arról a gyakorlatról, hogy átláthatatlan formában az egyetem központi költségvetéséből a tisztségviselők által felügyelt alapítványokba folyatták át a közpénzeket – a jelentés akkor az ÁJK HÖK Alapítványt nevezte meg. A Kehi nem vizsgálhatta azonban, hogy az alapítványok miként gazdálkodnak.

Az összegeket a hallgatói önkormányzat fizethette ki saját tagjainak kulturális vagy sportcélú támogatás formájában, amit az alapítvány az Országos Tudományos Diákköri Konferencián részt vevő hallgatók támogatására és a részvételi költségekre használhatta volna fel. A támogatások azonban nem jelennek meg a Frank Ignác Alapítvány éves beszámolóiban. Király Miklós dékán nem válaszolt az ÁO-nak arra vonatkozóan, hogy minden támogatást valóban kiutaltak-e a HÖK-ön keresztül, azaz valós hiány mutatkozik-e az alapítványnál, például az OTDK támogatására is mást forrást jelölt meg az alapítvány, ami az 1 százalékos felajánlásokból valósult meg.

A támogatási szerződéseket az egyetem falain belül postázták, a Gazdasági Hivatal egyik munkatársa külön megköszönte a portál birtokába került borítékon, hogy az "Elnök Úr" segíti a támogatási folyamatot. A kérdéses időszakban a Hallgatói Önkormányzat elnöke a gólyatábori erőszakbotrányban a karról eltanácsolt Bubla Áron volt. A belső levelezés alapján kiderül, hogy nem egyszeri esetről van szó, mint írták: "Minta, értelemszerű kitöltésre" – ami egyben teret adhatott bizonyos szerződések átdátumozására is. A dokumentumokat digitálisan egy "ronay" nevű felhasználó hozta létre, ez nem más, mint az egyetem jelenlegi főtitkára, Rónay Zoltán a portál szerint.

Az egyik kedvezményezett hallgató nyilatkozott a portálnak, elmondása szerint nem is szóltak neki, hogy támogatáshoz jut, csak utólag tudta meg, hogy ezt a pénzt be kell fizetnie az alapítványhoz – neki elmondása szerint személyes előnye nem származott ebből.

Summázva, a szerződésekben megjelent támogatási összegek nem jelentek meg kielégítően az alapítvány beszámolóiban, azonban megköszönték a támogatásokat Bubla Áronnak, hogy a HÖK közreműködött a pénzek mozgatásában.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.