2016. január. 02. 12:30 MTI / hvg.hu Utolsó frissítés: 2016. január. 02. 12:33 Itthon

Keményítene a honvédelmi tárca

Szélesíteni akarja a katonaság jogkörét, erősíteni a tartalékosrendszert és népszerűsíteni az iskolákban a küzdősportokat a honvédelmi miniszter.

    "Át kell tekinteni a minisztériumi struktúrát" és azt, hogy "az alaptörvény különleges jogrendi része kellő mozgásteret és lehetőséget ad-e arra, hogy a biztonságot növelni tudják" - jelentette ki az MTI-nek Simicskó István, a honvédelmi tárca vezetője. "Érdemes elgondolkodni azon, hogy milyen jogszabályi módosítások szükségesek, amelyek feljogosítják a katonákat a terrorhelyzet kezelésére békeidőszakban is." Ezekben a kérdésekben a jövőben egyeztetni kíván a parlamenti frakcióval rendelkező pártok szakpolitikusaival is.
    Szintén ötpárti egyeztetéseket kezdeményezne a honvédelmi miniszter a tartalékos rendszer továbbépítéséről. Simicskó szerint területvédelmi alapokon is újra kellene gondolni a rendszert: azt, hogyan lehetne például járási vagy megyei szinten összefogni a tartalékosokat. Ezzel együtt fontosnak tartja, hogy azokat a volt szerződéses katonákat, akik már néhány évet szolgáltak a honvédség kötelékében, rendelkeznek katonai ismeretekkel, legalább tartalékosként visszacsatolják a rendszerbe.
    A "katonasuli-program" szélesítését is tervezik, hogy minél többen tanulhassák meg az iskolákban is a katonai alapismereteket. Emellett a miniszter a különböző technikai sportok, küzdősportok - például sportlövészet, vívás, cselgáncs - szövetségeivel való együttműködésben szólítaná meg a fiatalokat. Simicskó szerint azt is lehetővé kellene tenni, hogy önkéntes alapon kiképzésben részesülhessen az a fiatal, aki szeretne. Úgy véli, lenne arra társadalmi igény, hogy a magyar fiatalok önkéntes alapon, a középiskola elvégzését követően vagy már felsőfokú tanulmányaik közben - akár plusz kreditpontokért - a nyári szünetben egy hónapos alapkiképzésen vehessenek részt.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.