Nem lobbizott, hanem az étolajgyártással foglalkozó Bunge amerikai cég megbízásából az áfacsalás megszüntetésében próbált segédkezni, s ekkor juttatták el hozzá az áfacsökkentésre vonatkozó, kétmilliárd forintos ajánlatot – jelentette ki a Magyar Nemzetnek adott interjújában Torba Tamás közgazdász.
Szerinte azért tűnt hitelesnek a felvetés, mert az ajánlat ismertetője egy olyan kormányközeli szervezetre hivatkozott, amelyről hihető volt, hogy ilyesmiben el tud járni. Torba Tamás az interjúban hangsúlyozta, nem lobbista.
"A Bunge Zrt.-vel egy kommunikációs megbízási szerződés keretében álltam kapcsolatban 2012 elejétől. A szerződés arra irányult, hogy kommunikációs eszközökkel próbáljuk meg kezelni az étolajpiacon tapasztalható, nagymértékű áfacsalásokból eredő piaci zavarokat. A hazai üzletekben forgalmazott étolaj közel fele áfacsalt termék volt, így a kereskedők nagyon olcsón tudták forgalmazni, viszont ellehetetlenítették annak a cégnek a termékeit, amely a jogszabályokat betartva gyártott és forgalmazott étolajat Magyarországon. Ami egyértelműen piacvesztést jelentett számára" - magyarázta.
Azt is elmondta, hogy a vesztegetést színlelve elkövetett befolyással üzérkedéssel vádolt Tábor Viktorral úgy ismerkedett meg, hogy többet akart megtudni a kormány és a különféle cégek közötti stratégiia szerződések hátteréről. "Felmerült, vajon érdemes lenne-e erről többet megtudni. Ezzel a kérdéssel egy olyan ismerősömhöz fordultam, akiről úgy tudtam, hogy széles körű kapcsolatrendszerrel bír olyanok között, akik erre a kérdésre meg tudják adni a megfelelő választ. A válasz az volt, hogy stratégiai megállapodást ugyan nem kívánnak kötni, de el tudják intézni, hogy az étolaj áfája 27-ről 5 százalékra csökkenjen" - idézte Torba Tamást a Magyar Nemzet.
Bő egyéves nyomozás után vádat emelt a Fővárosi Főügyészség egy meg nem nevezett budapesti férfival szemben az amerikai kitiltási botránnyal összefüggésben. Vesztegetést színlelve elkövetett befolyással üzérkedéssel vádolják, miután állítólag kétmilliárd forintot kért a Bunge étolajgyártó amerikai cégtől azért, hogy az étolaj áfája 27-ről 5 százalékra csökkenjen. Így az amerikai cég konkurenseinek sem érte volna meg az áfacsalás. Az ügyészség megfogalmazása szerint a mostani vádlott a Bunge lobbistájával tárgyalt, és Heim Pétert, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. elnökét említette, mint akinél közbenjárna. Az ügyészség ugyanakkor állítja, nincs kapcsolat Heim és a vádlott között.