Itthon hvg.hu 2015. december. 11. 16:52

Rabosítottak 17 embert, mert megosztottak egy Facebook-bejegyzést

Balázs Árpád fideszes polgármester tavaly elbukta a választást az ellenzékkel szemben, azóta a korábbi önkormányzat ügyeit boncolgatják a közösségi oldalakon is. Egy bejegyzés szerint gyanúsan áron alul kelt egy városi ingatlan Balázs idején, az egykori polgármester a gyanúsítgatások miatt feljelentette a posztolót és a bejegyzés megosztóit is.

Az Árpi Lapjairól Kitiltottak Társasága Facebook-csoport több siófoki ellenzéki szimpatizánst is tömörít, akik rendszeresen kritikával illetik a Balázs Árpád vezette egykori városvezetést. Egy közelmúltban megosztott posztjukban arról számoltak be, hogy az önkormányzat mindössze 76 ezer forintos négyzetméteráron adott el egy önkormányzati ingatlant a telekszomszédnak. Állítólag az ingatlan nem szerepelt az önkormányzat ingatlan-nyilvántartásában, ezáltal nem is volt forgalomképes.

A poszt nem írta, hogy Balázs hűtlen kezelést követett volna el vagy csalt volna, egyszerűen gyanúsnak és "büdösnek" nevezte az ügyletet, a bejegyzést negyvenen osztották meg, Balázs közülük vádolt meg rágalmazással 17 személyt, a bejegyzés szerzőjét nem. Mivel a kritizált ügylet még polgármestersége idején történt, így a nyomozó ügyészség a magánvádas eljárást közvádra minősítette, ebben az esetben pedig letartóztatják és rabosítják a gyanúsítottakat – ez történt Kovács Péter Balázs DK-politikussal is. A Facebookon egy egyszerű megosztás ugyanis a rágalmazások esetében belefér a valótlan hír terjesztésének kategóriájába, ezért a könnyelmű kattintásért kiszálltak mindenkihez a rendőrök, kihallgatták és lefotózták őket.

Miután a 444 beszámolt az esetről, a posztot a véleményszabadság jegyében szolidaritásból több mint ezren osztották meg. Balázs később nyilatkozott a portálnak, elmondása szerint azért tett feljelentést, mert bár szó szerint semmilyen vád nem hangzott el, de közvetve a szövegösszefüggésben bűncselekmények elkövetésével vádolták meg a korábbi városvezetést – a jogszabályok szerint a közszereplőknek és közintézményeknek munkakörüknél fogva jobban kell tűrniük a kritikát. Balázs azt is hangsúlyozta, hogy az ingatlan igenis forgalomképes volt, a város már 2010-ben meghirdette az eladását, valamint az adásvétel előtt mind a város, mind az állam lemondott az elővásárlási jogról. Végül közel hárommillió forintért kelt el a rendkívül olcsó ingatlan, azonban a korábbi bérlőt is kártalanítani kellett, neki összesen kétmilliót fizetett a város.

Balázs szerint egy fantomoldalt nem tud feljelenteni, azonban a bejegyzést megosztókat igen. Bár felmerült, hogy miért várja el egy olvasótól, hogy szerkesztői vagy újságírói kvalitással mérlegelje egy cikk valóságtartalmát és miért vegzálja az olvasókat, Balázs kötötte az ebet a karóhoz, hogy az eset így legalább rávilágít a közösségi oldalakon terjedő valótlan információkra.

Hirdetés