Gergely Zsófia
Szerzőnk Gergely Zsófia

Várhatóan még hétfőn elindul a német nyelvű hírblokk a köztévén, azonban a tervek szerint ezzel együtt debütáló kínai híradót nem sikerült életre lehelni – tudta meg a hvg.hu. Ahogy arról beszámoltunk, a német hírszolgáltatás azért fontos az állami csatornának, mert az uniós és menekültpolitikája miatt a német sajtó erőteljesen támadta Orbán Viktort. Kérdés, hogyan tudják ezt ellensúlyozni, mivel az éjfél előtt műsorba kerülő saját híradó túl nagy nézettségre még a készítők szerint sem számíthat.

Ahogy arról elsőként beszámoltunk, először egy orosz nyelvű híradót indított a köztévé, e mellé szánták a két további idegen nyelvű, kínai és német híradót. Névtelenséget kérő forrásunk szerint a kettőből végül csak a német indul el, méghozzá az utolsó pillanatban kitűzött időpont alapján ma, hétfőn kerülhet adásba. A tavasz óta hírcsatornát játszó köztévé eredetileg az éjféli műsorzárást megelőző orosz híradó mellé passzintotta volna a másik két idegen nyelvű műsort, de így várhatóan mától a német hírek jönnek majd 23.40 körül.

A tervek szerint a német híradó 8-10 perces lesz, a legfontosabb napi híreket dolgozza fel idegen nyelven. Forrásunk szerint eredetileg csak kínai híradóban gondolkodtak, de a menekültkrízis miatt merült fel az elmúlt hónapokban a német verzió, mert forrásunk szerint – bár ezt nyíltan elismerni nem fogják – az Orbán Viktort sokszor kritizáló német sajtónak akarnak „visszavágni” saját híradással.

A kínai híradóval viszont gondok lehetnek, mert eredetileg ennek startját is november végére tervezték, de forrásunk szerint mégsem tud párban a némettel elindulni. Mint mondta, egyrészt „humánerőforrás-problémák” vannak: egyszerűen még nem találtak alkalmas embert műsorvezetőnek, szerkesztőnek – bár feltünedeztek az elmúlt hetekben kínaiak a köztévében, akik forrásunk szerint a castingra jöhettek.

Kínai híradó a CCTV-n
Youtube

A másik probléma továbbra is az, hogy technikailag hogyan oldják meg a műsor elkészítését, ha egyszer senki nem beszéli a nyelvet, amin a hírszolgáltatás futna. Nincs megfelelő karakterkészlet a feliratozáshoz vagy a súgógéphez, de forrásunk szerint még egy sor nehézség merült fel menet közben. „Mivel senki nem érti, éppen miről beszél majd a műsorvezető, még olyan egyszerű dolgokat is ki kell találni a technikai stábnak, hogy honnan tudják, mi a végszó, illetve mikor induljon el a beadott képi anyag. Mit írjanak a műsortervbe, hogy ott, ahol felkunkorodik a vége?" – viccelődött. Bár szerinte inkább abszurd az egész, és valószínűleg csak úgy hidalhatók át a nyelvi akadályok, ha lesz egy külön, magyarul és kínaiul egyaránt beszélő munkatárs arra, hogy folyamatosan tolmácsolja a technikusok, a vágó és mindenki felé, mikor mi van, „nyomják-e a gombot”, vagy éppen mit mond a műsorvezető.

Így forrásunk szerint valószínűleg elkerülhetetlenül bakik lesznek – csak mivel kínaiul, valószínűleg kevés nézőnek fog feltűnni. „Egy félórás rendes híradó besülne, de ezt a kb. 6-8 perces blokkot csak összehozzák. Csak közben kínjukban röhögnek sokan még házon belül is az egészen, mert minimum 2-3 újabb ember alkalmazását jelenti, miközben semmi értelme nincs” – utalt arra, hogy már az orosz híradónál is azon ment poénkodás, hogy „Ki fogja nézni, a Putyin?”

Eddig minden esetben megkerestük a köztévé sajtóosztályát, bár korábban is olyan tartalmas válaszokat adtak, mint például: ha be akarnak számolni az új híradókról, akkor azt majd saját felületeiken megteszik. Mivel azonban rendszeres gyakorlattá vált részükről, hogy az újságírók nekik elküldött kérdéseit és egyben a válaszukat közzéteszik a Facebookon – vagyis inkorrekt módon megelőzik/megkerülik a lapokat, tulajdonképpen helyettük publikálva az információkat még azok ellenőrzése, kidolgozása előtt –, ettől eltekintettünk.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.