Alig nőtt a magyarországi egyetemen tanuló külföldi hallgatók száma, közel 17 ezer hallgatóval vagyunk elmaradva a kormány által kitűzött 2020-as tervektől. A legtöbben orvosi képzésre érkeznek, főleg Németországból és a környező országokból.
Világszerte százhatvannál is több országból érkeznek hallgatók a magyar felsőoktatás 65 intézményébe, elsősorban orvosi képzésekre – írja az Oktatási Hivatal legfrissebb adatai alapján a Magyar Nemzet. Az elmúlt évekhez képest ezer fővel sikerült növelni a külföldi hallgatók számát, 23 586-an tanulnak Magyarországon, ami igen mérsékelt növekedés. A különböző vendéghallgatói programok számai nem kerültek bele a statisztikába, így az itt tanuló Erasmus-program hallgatói sem, de ők nem is magyar egyetemek beiratkozott hallgatói.
A kormány a felsőoktatási koncepción keresztül 2020-ig el kívánja érni a 40 ezer külföldi hallgatót, ennek legfőbb eleme az idegen nyelvű képzési paletta szélesítése lenne, főleg az orvosi, agrár, műszaki és gazdaságtudományi képzési területen. A legsikeresebb az orvosképzés, évről évre százasával emelkedett a beiratkozott külföldiek száma, összesen 6797-en tanulnak Magyarországon, a Semmelweis Egyetem a legnépszerűbb.
Legtöbben Németországból érkeznek – 2931-en –, őket követik Szlovákiából, Romániából és Szerbiából, de a távolabbi országok közül az iráni, norvég és nigériai hallgatók körében népszerű a magyar felsőoktatás. A nemzetközi törekvések szerint a magyar hallgatók külföldi oktatásának ösztönzése is szempont, a jelenleg külföldön tanuló 10, 41 százalékot 2020-ig 20 százalékra emelné a kormány.