Itthon hvg.hu 2015. október. 26. 11:53

Eldőlt, hogyan építik be a Városligetet

Elfogadta a kormány a városligeti múzeumnegyed végleges koncepcióját. Ugyan nem lesz építészeti múzeum és fotómúzeum, mégis bővült a projekt, pár kultikus helyszíntől azonban biztosan búcsút inthetünk. Baán László miniszteri biztos megerősítette, hogy változtak ugyan a tervek, de beépítik a Városligetet.

Mindössze néhány módosítással, de elfogadta a kormány a Városliget átalakítását célzó terveket - tudta meg az Index. A teljes építkezést két ütemben 2019. év végére tervezik befejezni, amelyre 200 milliárdot fordítana a kormány. A költségvetésben elkülönítik az első két részösszeget - 15 és 38 milliárdot - a projekt elindítására, később várhatóan 40-40 milliárddal toldanák meg, ahogy haladnak az építkezések.

A tervek szerint még az idén elkezdődhet a Kertem nevű, sokak által kedvelt hely bontása az Olof Palme sétánynál, valamint megkezdődnek a munkálatok a Petőfi Csarnoknál és a régi Hungexpo területénél. 2018-ban az első utem végére elkészülhetnek a felújítások, illetve az új épületek egy része is.

A Magyar Zene Háza látványterve.
Liget Budapest

A Szabolcs utcai kórház helyén az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ épül fel, aminek a később elkészülő intézmények szakmai és infrastruktúrális hátterét adja majd egy öt épületes komplexum formájában. A Magyar Zene háza is az első ütemben készülhet el a Kertem helyén, a különleges formavilágú, gombára emlékezetető épület a város egyik új, karakteres épülete lehet - legalábbis a tervezői szándék szerint. Ebben az évben készül el a Szépművészeti Múzeum felújítása is a Hősök terénél új épületrészekkel és új bejárattal.

A második ütem két legfontosabb feladata a Néprajzi Múzeum és a Nemzeti Galéria új épületbe költöztetése lesz, előbbi koncepciója végül komolyabban módosult, a múzeumot az Ötvenhatosok terén a Hősök tere irányába helyeznék át a korábbi tervekhez képest, valamint új tervpályázatot is kiírnak rá. Eredetileg terezett helyén pedig egy új színház fog megépülni a Dózsa György út és az Ajtósi Dürer sor sarkán, ez új eleme a beruházásnak, az 1952-ben elbontot Városligeti Színházat szeretnék életre kelteni.

Liget Budapest

Felújítják a Közlekedési Múzeumot is, amely kiegészül egy kupolával, illetve megújul a Vajdahunyad vára és az Olof Palme Ház is. A sok épület elhelyezését ellensúlyozandó, elbontják a liget kihasználatlan vagy feleslegessé váló aszfaltútjait, a helyükön gyepesítést és faültetést terveznek, megújul a liget zöldfelületeinek jelentős része, illetve rendezettebbé válik. A visszabontott parkolóhelyeket 4 mélygarázs építésével ellensúlyozzák majd.

Baán: tényleg építenek színházat is

Újra lesz Városligeti Színház, a Néprajzi Múzeum új helyen jön létre, az Építészeti és a Fotómúzeumot pedig Budapest más részén építteti fel a kormány – erről az Országgyűlés Kulturális bizottságának hétfői ülésén beszélt a projekt miniszteri biztosa.

Baán László bejelentette: a kormány múlt héten határozott a Liget Budapest projekt véglegesítéséről. A Néprajzi Múzeum az Ötvenhatosok terén, de új helyen építik fel; az épületre ismét meghívásos pályázatot írnak ki, helyén az egykor ott állt, de a Rákosi-korszakban lebontott, szecessziós Fővárosi Városligeti Színházat építik vissza az eredeti tervrajzok alapján.

Az eredetileg tervezett helyen építik meg a Magyar Zene Házát és az Új Nemzeti Galériát. Minden beruházás mostani lebontandó épületek helyén vagy jelenlegi betonfelületeken valósul meg a ligetben – ígérte. A 200 milliárd forintos beruházás első üteme 2018 tavaszára, második üteme 2019 nyarára készül el.

Hirdetés