Úgy tűnik, ha nincs itthon Orbán Viktor, akkor se békemenet, se többezres kormányellenes demonstráció nincs. A fideszes politikusok a menekültkérdést és a határok megvédését helyezték fókuszba, az ellenzéki pártok néhány szimpatizáns előtt letudták a gyors '56-os beszédeket. Összefoglaló a nap eseményeiből.
Úgy tűnik, ha nincs itthon Orbán Viktor, akkor se békemenet, se többezres kormányellenes demonstráció nincs. Politikailag ennyire unalmas nemzeti ünnepünk ugyanis rég volt már, a nevezetes kokárdás választás óta nemigen fordult elő, hogy a mindenkori ellenzéki pártok vagy 5 perc alatt letudják a beszédüket, vagy hogy a civilek támogatásával ne jelentsenek be programot, miniszterelnök-jelöltet.
Kísérlet persze most is volt, csak hogy a forradalmi hevület elmaradt, vagy inkább otthon maradt. De utóbbiak nem azért, hogy Bokros Lajos itthonmaradós kampányát támogassák, a honlapjuk számlálója szerint 3396 ember csatlakozott az Orbán-rendszer elleni netes demonstrációhóz.
A menekültkérdésről beszéltek a fideszesek az ünnepen
A miniszterelnök Madridban vívta a háborút, így se Békement nem volt, sem feltüzelő beszéd. Volt viszont menekültezés a kormánytagok, fideszes politikusok beszédeiben.
Kocsis Máté VIII. kerületi polgármester a Corvin-közben azt mondta, ma is van kihívás, amely ugyan nem háborús fenyegetés, hanem kívülről érkező nyomás. Hangsúlyozta: a magyarok ragaszkodnak történelmükhöz, kultúrájukhoz és hagyományaikhoz, ahhoz, hogy maguk dönthessenek, kivel és hogyan szeretnének együtt élni a hazájukban.
Varga Mihály pedig a Magyar Rádió Bródy Sándor utcai épülete előtti Fidesz-rendezvényen mondta, a magyarok válasza ma is az, ami 1956-ban volt: Magyarország megvédi magát, a határait és a szabadságát.
Kósa Lajos Debrecenben vont párhuzamot 1956 és 2015 között: A magyarok nem haboztak megvédeni az országukat, úgy ma mi sem habozhatunk: meg kell védenünk Magyarországot, Európát és az európai értékeket.
Fotelforradalmárok helyett
Ugyan a rendőrök azt tervezték, hogy a demonstráció miatt lezrják a Nemzeti Múzeum előtti sávot, és elterelik a forgalmat, erre végül egyáltalán nem volt szükség. Merthogy a civilek által szervezett kormányellenes demontráció elfért a járdaszigeten is. A parlamentbe bejutott pártok ugyanis most nem készültek nagy csinnadrattára, a demonstrációt meghagyták a civileknek. Így maradt a Vajda Zoltán-féle Új Magyar Köztársaság "Szabad a Gazda" rendezvénye.
A felszólalók elkeseredettnek tűntek a kevés létszám miatt, s bár elhangzott, hogy Budapest legnagobb '56-os megemlékezését tartják, Vajda Zoltán nem hagyta annyiban, és bírálta azokat az ellenzékieket, akik a kényelmes fotelben ülve posztolnak és lájkolnak.
Lattman Tamás '56-tal vont párhuzamot, például Pozsgay személyén keresztül, vagy hogy Orbán Viktor az oroszok kizavarásáról beszélt '89-ben, most meg már itt vanak a spájzban, és rajtunk keresztül akarnak belopakodni az Unióba.
Gyurcsány ennyire röviden, ennyi ember előtt még sosem beszélt
Nagyjából 5 perc alatt letudta a DK elnöke az ünneplést, még mielőtt feleségével és legkisebb gyerekével sétálni indult volna. Az ’56-os emlékműnél féltucat párttársával koszorút helyezett el, majd sajtónyilatkozatot tett.
Szerinte a szabad és független Magyarország ugyan elméletileg létrejött, de a demokraták sokáig nem értették meg, hogy a szabadságból akkor lesz valóság, ha együtt jár a felemelkedés lehetőségével. Szerinte élettel kell megtölteni a rendszerváltást, és a reménytelenségben élőknek ígér új politikát a DK.
Gregor Bernadett felvállalta: Jobbik-szimpatizns
Párszázan vettek részt a Jobbik ünnepi rendezvényén a Corvin közben. Fellépett Gregor Bernadett is, akit Pörzse Sándor úgy konferált fel, mint aki elsőként vállalta fel jobbikosságát, és akit emiatt nagyon becsül. Gregor elénekelt egy dalt.
Vona Gábor pártelnök szerint hétköznapi hősökre van szükség. Az 56-os pesti srácok a Horthy-rendszer szellemi pezsgéséből merítettek erőt, Szekfű Gyula, Illyés Gyula, Hamvas Béla és szabó Dezső nevét is felsorolta. Vona azt mondja, friss hazafiasságra van szükség, mert ma Magyarországon szerinte liberális véleménydiktatúra van.
Európához egyre jobban közelednek a háborús gócok, és a Jobbik támogatja az önkéntes katonaság lehetőségét, mert minél több olyan ifjú kell, aki ha kell, kész megvédeni a hazát, ugyanis szakállas nőkkel nem lehet megvédeni az EU-t és Magyarországot.
Együtt: hol a szabadság?
Szigetvári Viktor és Juhász Péter a Vértanúk terén koszorúzott. Az Együtt elnöke azt mondta, 1956 forradalma és szabadságharca mindenkié. Szigetvári hangsúlyozta, kénytelen megemlékezni a magyar szabadságról is, ugyanis ha valaki 1990. október 23-án, a harmadik Magyar Köztársaság kikiáltásának napján született, és épp 25 éves, akkor egy a mainál szabadabb hazába született.
PM: nem tud a jobboldal mit kezdeni a baloldallal
Hasonlóan a szabadságról, vagyis annak hiányáról beszélt Karácsony Gergely a Bibó István szobornál néhány szimpatizáns előtt. A Párbeszéd Magyarországért szerint 1956 igazi tartalma az a köztársasági politika volt, amelyben a szabadság és az egyenlőség.
Szerinte a magyar jobboldal soha nem tudott mit kezdeni azzal, hogy '56 törekvései között sok nemzeti érték mellett a baloldali értékek is szerepeltek. A baloldal pedig nem tudott mit kezdeni azzal, hogy '56 éles szembefordulást jelentett a kommunista hatalmi gépezettel, "és megpróbáltak Nagy Imre személye mögé bújva (...) felzárkózni az ünneplőkhöz" - tette hozzá.
LMP: éljenek a hősnők!
Az LMP a nőkről, 56 elfeledett nőire emlékezett. Szél Bernadett szerint hiába adtak parancsolaterősségű példát, "ha nem teszünk eleget azért, hogy a mai nők is megkapják az őket megillető megbecsülést a magánéletben éppúgy, mint a munkában, a családban éppúgy, mint a közéletben, vagy akár összes helyen egyszerre". 1956 közös örökségünk és szeretnénk végre büszkék lenni minden egyes hősére és minden egyes hősnőjére. Legyen végre méltó elismerése a pesti lányoknak is! - mondta a II. kerületi Mansfeld Péter parkban tartott ünnepségen Szél Bernadett