Romantikus, erdőszéli hotelből irányítja pár napja a TEK a lezárt déli határnál zajló rendőrségi műveleteket, de rendőrök és honvédek is laknak a környékbeli wellness-szállókban, panziókban, de még a turistahotelekben is. Letenyén picit aggódtak, amikor meglátták a lánctalpas tankokat. Egyesek szerint a sok egyenruhás miatt tisztára olyan, mintha megszállás alatt lennének a kis zalai községek, de a már szeptemberben idevezényelt katonákat megszerették.
Beköltözött a Terrorelhárítási Központ (TEK) a zalakarosi, négycsillagos Aphrodite-Venus Hotelbe, meghiúsítva a hosszú hétvégén wellnessre ácsingózók terveit – erről a héten számolt be a 444.hu egy pórul járt (majdnem)vendég levele alapján, akinek a foglalását a terrorelhárító alakulat elszállásolása miatt törölték. A hvg.hu információi szerint azonban nem lokális jelenségről van szó, nemcsak Zalakaros telt meg: a különféle rendőri egységek embereivel és katonákkal vannak dugig más Zala megyei települések hoteljei, panziói, de még az önkormányzati szálláshelyei és a kempingek is.
A TEK a főhadiszállását a sokcsillagos zalakarosi turistacélpontoknál kevésbé szem előtt lévő helyen rendezte be, de azért a színvonalból nem engedett: az idilli, határközeli településen, Bázakerettyén abban a Bonne Chance Hotelben szálltak meg, amelynek a budapesti sztárséf által vitt étterme még a Gault Millau étteremkalauz toplistáján is szerepel. A helyiektől úgy tudjuk, itt valóságos műveleti központot rendeztek be, a birtok határán fegyveres őrök állnak, a parkolóban BTR-ek sorakoznak, amiket laikus informátoraink csak tankként emlegetnek.
Magukat a terrorelhárítókat a községben nemigen látják, ha el is hagyják a hotelt, akkor járőrözni mennek a BTR-kel. „Ezek állítólag mindenhol elmennek, még az ártéri részeken is” – jegyezte meg egy községbeli férfi, névtelenséget kérve. A göcseji dombok közt megbúvó településen azt beszélik, hamarosan a TEK feje, Hajdú János is megérkezik, hogy személyesen irányítsa a műveleteket, sőt, az a híresztelés is tartja magát, hogy maga Orbán Viktor is megfordulhat náluk a horvát határzár miatti rendkívüli helyzetre tekintettel. Mindenesetre megy a találgatás, hogy vajon mi fog történni, hiszen ha már a TEK is letelepült, akkor az biztosan jelent valamit. Kerestük a Bonne Chance vezetését, de a TEK-hez irányítottak, mint mondták, ők kizárólag a szervezet rendelkezésére bocsátják a hotelt, de nem illetékesek semmilyen velük kapcsolatos kérdésben.
Csak a magyar emberek biztonságáról gondoskodnak
A TEK-et azonban hiába kérdeztük, egy napig várattak, majd elküldtek egy korábban megfogalmazott „generális” tájékoztatást a déli határszakaszokon szolgálatot teljesítő egységeink elszállásolásáról. Ebből annyi derül ki, hogy a „tömeges bevándorlás miatt, a hat megyére kihirdetett válsághelyzetben 24 órában teljesítenek szolgálatot a déli határszakaszon” és „a rendvédelmi szervek objektumainak férőhely-kapacitása elégtelen a jelentős létszámú erők befogadására”. Ezért kell „kereskedelmi szálláshelyeken” lakniuk, akárcsak „a területen szolgáltat teljesítő társszerveknek” – szúrják közbe.
A generális tájékoztatás legviccesebb fordulata, hogy ha muszáj is kereskedelmi szálláshelyeket igénybe venniük, ezeket a TEK „kizárólag pihenésre, étkezésre és tisztálkodásra használja, azok esetleges egyéb szolgáltatásainak igénybevétele a TEK egyetlen munkatársa számára sem engedélyezett”. Vagyis a jakuzzi megközelítéséért valószínűleg lefokozás jár. A terrorelhárítóknak mindenesetre elegük lehet a szállások miatti cseszegetésből, mint fogalmaztak, nehezíti munkájukat a „minden alapot nélkülöző hírek közzététele, gerjesztése”, miközben ők mindent megtesznek annak érdekében, hogy a déli határon gondoskodjanak „a magyar emberek biztonságáról”.
Bázakerettyén mindenesetre „pozitívan” fogadták a terrorelhárítókat – mondta a hvg.hu-nak a polgármester, Iványi László. Bár volt olyan helybeli, aki „a tisztára, mintha háború lenne”-fordulatot használta helyzetjelentésében, a településvezető szerint a többség a híradóból és a megyei lapból jól informált a menekültkérdésben, és tudják, hogy „az ő érdekükben” érkeztek. Katonákkal már hetek óta tele van a környék, de a TEK-esek pár napja tűntek fel, ők most még újdonságnak számítanak.
„Az önkormányzat által fenntartott szálláshelyeket is kivették a turistaszállón, ami nem egy hotel” – mondta Iványi László, aki elismerte, ennyiből jól is jött, hogy a holtszezonban tudtak kiadni majd 40 férőhelyet. „Minden kárban van haszon, akinek most a környékbeli településeken van helye, az kiadja” – jegyezte meg. A készültség okát, a menekülthullámot viszont nem élték át, mint mondja, csak 12 kilométerre vannak ugyan a határtól, de a Mura folyó természetes, zöldhatárként működik, így „az egészből annyit érzünk, hogy jöttek a rendőrök és a katonák”.
Jöttek a tankok, aztán a telefonok
A közeli Letenye szintén olyan, mintha megszállás alatt lenne, már abban az értelemben, hogy tele van egyenruhásokkal – ami viszont a korábban itt működő laktanya és a határátkelő miatt kevésbé számít egzotikusnak. „Már szeptembertől megérkezett a honvédség, különféle önkormányzati épületekben, így a művelődési házban is ők vannak, de például az ellátóbázis, köznyelven a hadtáp a kemping és strand területén lett berendezve” – mondta Farkas Szilárd polgármester.
Hozzájuk is érkeztek múlt pénteken még pluszban odavezényelt rendőrök a teljes határzár miatt, de ők ezen a településen is magánszálláshelyeken laknak. A polgármester úgy tudja, az eddig 300-350 honvéd mellé még több száz rendőr – köztük készenléti rendőrök – érkeztek, a rendőri vezetés viszont Bázakerettyén rendezkedett be, míg a katonákat a szintén szomszédos Becsehelyről irányítják.
„Még az elején volt egy kisebb riadalom a lakosság körében, égtek a vonalak a polgármesteri hivatalban, hogy akkor most mi van, egyáltalán átjárható-e még határ” – mesélte Farkas Szilárd. Pár napja megint volt egy kis bepánikolás, miután trélereken keresztülvittek több lánctalpas tankot Letenyén. Hiába időzítették az esti órákra a felvezetéssel haladó konvoj áthaladását, a helyiek így is meglátták a menetet, és többen másnap reggel azzal a kérdéssel keresték a hivatalt, hogy „akkor most háború van?”.
A településvezető szerint azonban sikerült mindenkit megnyugtatni, a több hete náluk berendezkedő katonákat pedig mostanra különféle kedvezményekkel kényeztetik a helyiek. „Több helyen ingyenkávét kapnak, és az ételből is kedvezmény jár nekik” – magyarázta a településvezető, aki szerint náluk is jót tett a helyi vendéglátóhelyeknek a migránsválság miatt odavezényelt egyenruhások tömege. A már szeptember óta ott lévő katonákkal ráadásul már valódi együttműködés alakult ki, nemrég volt egy futóverseny, amibe őket is bevonták, és már tervezik, hogy meghívják őket az október 23-i ünnepségre, amin például ők állhatnák a sorfalat.
Bementek osztályfőnöki órára
Becsehelyen szintén dicsérték a katonákat, akik náluk is már otthonosan mozognak, hiszen ők már több mint egy hónapja Zala megyébe települtek. „Jól állnak a helyi közösséghez, például az egyik, ország másik végéből idevezényelt alakulatban vannak birkózók, akik felajánlották, hogy foglalkoznak a gyerekekkel. De voltak a helyi iskolában is, hogy az osztályfőnöki órán a honvédség tevékenységéről tartsanak prezentációt” – mondta Németh Géza polgármester. Nem csoda, hogy itt is kedveskednek nekik, ahogy tudnak: az egyházközség ingyen felajánlott számukra három szobát, az önkormányzat pedig wifit telepített nekik a szállásukra.
Azt egyik településen sem tudták megmondani, meddig élvezheti még az egyenruhások a zalai vendégszeretetet, hiszen ez nyilván a kormány menekültpolitikájától függ. De valószínűleg az idei szezonban nem kell aggódni a kihasználatlan férőhelyek miatt a déli „biztonsági határzár” közelében a vendéglátósoknak, hiszen Kovács Zoltán kormányszóvivő hétfőn azt mondta: „a kormány elszántsága nem változott, a déli határszakaszok védelmét szolgáló intézkedések addig maradnak érvényben, amíg szükség lesz rájuk".