Itthon hvg.hu 2015. október. 16. 13:20

Tarlós közölte, mikor lesz vége a fővárosi útfelújításoknak

Megy a lobbi, hogy az újpalotai villamos az Astoriáig menjen, de ennek Budapest ellenáll. A dugódíjhoz kapcsolódik majd egy belső zónahatár is, hogy értelmezhető bevétel származzon belőle, különösen, ha a kormány nem oldja meg a BKV normatív finanszírozását. Tarlós István főpolgármester sajtótájékoztatón elmondta azt is, hogy mi mindennel lesznek meg jövő tavaszra.

Tarlós István a pénteki sajtótájékoztatóján először a korábbi liberális városvezetéssel kezdett élcelődni, miután levelet kapott a fővárosi liberálisoktól, melyben számon kérték a 3-as metró felújításának ütemét, P+R parkolók építését és a 4-es metró továbbvitelét Bosnyák téren át Újpalotáig.

Míg Demszky alatt folyamatosan csúszott és drágult a beruházás, ő mindig is 2014-et mondta a befejezés dátumaként, mondta el a főpolgármester,  hozzátéve, hogy míg 2010-ig 20 év alatt 1274 P+R parkoló készült, 2011 után négy év alatt megépült még egyszer ugyanennyi, 2016 végéig pedig további 2060, köztük a legnagyobb Őrmezőn.

A 3-as metró alagútjával kapcsolatos kijelentést, miszerint  az süllyed, Tarlós "szakmailag rendkívül primitív" dolognak nevezte, és az újságírókat arra kérte, hogy ne írjanak ilyeneket kontroll nélkül. „Az alagút sehol nem süllyed, és nem szakad rá a népre. A felszíni szakaszon a Kőér utcához közel volt egy felázás miatti mozgás, de ennek a statikához semmi köze nem volt, és ez nem is az alagútban volt, hanem azon kívül, ahol a pálya fut”

MTI / Soós Lajos

Azt a főpolgármester elismerte, hogy a 3-as metró eszközparkja nagy mértékben amortizálódott, de az M3-as vonal nem balesetveszélyes, viszont ha ilyen állapot lépne fel, azonnal leállítanánk az üzemeltetést. „Engem lehet bunkózni, de az emberek sokaságát ne riogassák feleslegesen!”, tette hozzá. A főváros saját költségére elindította a 3-as metró felújításához szükséges kivitelezési tervek tenderét, valamint bizonyos szerkezeti elemek (pl. kitérők) beszerzését, hogy a beruházás ne csússzon meg. A projektgazda a BKV lesz, a szerelvényekre is a BKV kötötte a szerződést. „Nincs ok arra, hogy a 2018 végi átadási határidőn módosítsunk.”

26 milliárd forint uniós forrás bevonásával indul a Baross tér és Újpalota közötti villamosvonal kiépítése, ami 100 milliárddal olcsóbb, mintha a metrót meghosszabbítanák. Többen az Astoriáig szeretnék elvinni, de ez Tarlós szerint két és félszeresébe kerülne, és a Baross téri teljes födémszerkezetet ki kellene cserélni, valamint az Astoriánál sincsenek meg hozzá a villamosforduló-kapacitások. Ezért bármennyire is szeretnék, ellenáll a hosszabbításnak, a kivitelezési terveket is csak a Baross térig rendelik meg. Várhatóan 40 épületet, többségében régi szolgáltatóházat, le kell bontani, de az érintettekkel meg fognak állapodni.

Itt vannak az átadási határidők

A Széll Kálmán tér felújítása 2016 májusában fejeződik be. 7 hónapos csúszással indult, mert a közbeszerzés vesztese megtámadta az eljárást. Az átütemezést az uniós szervek is elfogadták, végül az egyeztetések hatására összesen 3 hónapos csúszásra lehetett lecsökkenteni a késedelmes kezdés hatását. A főpolgármester több határidőt is megosztott: a Budaörsi út felújítása november 24-re,  a budai fonódó villamos december 23-ra, a Lánchíd hídfő villamos alagút átépítése 2016 március 16-ra, az M1-M7-es csomópont jövő év áprilisára készül el.

Tarlós István bejelentette azt is, hogy a közbeszerzések lebonyolítására egy önálló fővárosi céget hoznak létre, így majd egy helyen lehet majd átláthatóan ellenőrizni a közbeszerzéseket. Az 50 éves HÉV-ek felújítására szintén kidolgoztak egy programot, melynek megvalósítása esetén 20 évvel meghosszabbítható a német szerelvények élettartama, saját szakértői gárdával, saját műhelyben. Ebből a kocsik belső terének felújítása (91 szerelvény) 15 milliárd forint, a hajtás korszerűsítésére további 15 milliárd, a környező infrastruktúrára, pályaépítményekre, biztonsági berendézesekre pedig 30 milliárd forint jutna a 60 milliárdos programból.

Bár a BKV normatív finanszírozására a koncepciót a kerületi polgármesterek dolgoztak ki és egyeztettek le az agglomerációval, a kormány nem adott választ az ígért határidőre, amit Tarlós nem tudott mire vélni. Később újságírói kérdésre beszélt a dugódíjról is, melynek éves mértéke lenne ötezer forint, amihez csatlakozni tudna. Ugyanakkor terveznek egy belső zónahatárt is, arra az esetre is gondolva, ha az állam nem támogatná megfelelő mértékben a fővárosra hárított kötelező közszolgáltatások finanszírozását. Ennek a mértéke már jóval nagyobb lenne, és a kettő együtt már értelmezhető pluszforrást jelentene a főváros számára.

Bár Tarlós a központi kórházat, ami eredetileg az ő javaslata volt, továbbra is támogatja, azt nem szeretné, hogy emiatt az 1897-ben alapított Margit-kórház, amely legalább 200 ezer emberről gondoskodik, „lenullázódna”. Egy újságíró felemlegette a a MAhirCityposter Kft.-vel kötött szerződés egyoldalú felmondását is. A kérdés alól Tarlós annyiban próbált kibújni, hogy utalt rá, a kontraktust még 2006-ban fogadták el, ugyanakkor szerinte az nonszensz, hogy megkötik 25 évre, és a szerződésben kategorikusan kizárják a rendes felmondás lehetőségét.

Tarlós szintén egy újságíró kérdésére elmondta, a kormány közszolgáltatókkal kapcsolatos tervei ellenére a főváros a holdingosításból 2019-ig biztosan kimarad, „erről megállapodtam a miniszterelnökkel”, és újabb egyezség hiányában Tarlós ehhez tartja magát.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.