Sárváron egy asztalhoz ült Vona Gábor, Schiffer András és Szigetvári Viktor. A vitát vezető politikai elemző szerint derűs, kulturált eszmecserére került sor. A Jobbik és az Együtt elnöke többet csatázott, az LMP társelnöke Orbán Viktort bírálta, amiért az USA csatlósaként viselkedik.
"Hihetetlen, de három magyar politikus – három egészen különböző pártból! – képes volt derűsen, tisztelettel, érdemben vitázni egymással" – írta Facebook-oldalán Török Gábor politikai elemző az általa mediált szerda esti vitáról.
A Jobbik, az LMP és az Együtt pártelnöke a sárvári vitán arra jutott, hogy demokratikusan is leváltható Orbán Viktor kormánya és politikai rendszere. Ez volt az egyetlen közös pont a XXX. Vezérigazgató Találkozón megtartott kerekasztal-beszélgetés résztvevőinél.
Vona Gábor (Jobbik), Schiffer András (LMP) és Szigetvári Viktor (Együtt) eltérően ítélték egymás pártjainak kormányra kerülési esélyeit, kormányzóképességét, a migrációs kérdés kezelését, valamint a nyugdíjrendszer alakítását, illetve másként vélekedtek az Európai Unióról, annak jövőjéről is.
Vona: Orbán folytatja az elhibázott rendszerváltást
Szigetvári Viktor a józan, mérsékelt politizálásban, közös miniszterelnök-jelöltben és egy választási pártban, Vona Gábor az erő felmutatásában és a hitelességben, Schiffer András pedig egy megújuló Magyarország képének megrajzolásában látta a követendő választási stratégiát.
Vona Gábor szerint 2010-ben nem ért véget a rendszerváltás, hanem Orbán Viktor folytatta, sőt "megkoronázta" az előző évtizedek elhibázott politikáját, ami pedig szerinte jelenleg folyik, az egy elrontott rendszerváltás "eltorzult végjátéka".
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/baeaaa4d-3fe1-40aa-9b36-0a9978e526b5.jpg)
Szigetvári Viktor szerint azok vannak többségben Magyarországon, akik le akarják váltani Orbán Viktort és kormányát, a jelenlegi rendszer szavai szerint "autonómiahiányos", az ország pedig "megrekedt a polgárosodásban".
Schiffer András szerint Orbán Viktor a "nemzeti cinizmus" rendszerét építette fel, amivel szemben 2018-ban olyan párt kínálhat alternatívát, amelynek világos politikai elvei vannak, és azok mellett következetesen kitart.
Vona és Szigetvári külön csatája
A kormányzási esélyekről folytatott vitában Vona Gábor és Szigetvári Viktor kölcsönösen bírálták egymást, Szigetvári szerint ugyanis a Jobbiknak nincs kormányzóképes programja, Vona pedig az Együtt támogatóinak hiányára utalva megjegyezte: "Nektek viszont más hiányzik".
Szigetvári Viktor a Jobbik nyugdíjrendszer-elképzeléseit vitatta, megvalósíthatatlannak és felelőtlennek nevezte a "Férfiak 40" kezdeményezést, mondván erre nincs elegendő fedezet.
Az Európai Unióról és a migrációról szólva Vona Gábor úgy vélekedett, ha a kormány nem ezt a migrációs politikát folytatná, amit jelenleg, ma a Jobbik lenne Magyarországon a legnépszerűbb párt, az Európai Unió jövőjével kapcsolatban pedig a szétesés lehetőségét is felvetette. Szerinte inkább a közép-kelet-európai, volt KGST-tagállamok együttműködését lenne érdemes erősíteni.
Schiffer Andás arra hívta fel a figyelmet, miközben Orbán Viktor harcosan fellép a migrációval szemben, amikor a szabadkereskedelmi egyezmény miatt az Egyesült Államokkal szemben kellene fellépni, "csatlósként viselkedik".
Szigetvári Viktor védelmébe vette a német kancellár, Angela Merkel által képviselt migrációs politikát. Szerinte a népesedési problémákkal küzdő Magyarországnak szüksége volna néhány tízezer migránsra, akik egy uniós kék kártya birtokában dolgozni jönnének ide.