A kormányszóvivő a brit csatorának élő adásban nyilatkozva azt mondta: a legmegrázóbb jelenet szerdán az volt, amikor a tömeg gyerekeket használt élő pajzsként, és előfordult az is, hogy a rendőrsorfal felé dobáltak gyerekeket.
Magyarország a határait próbálja őrizni - mondta szerda este a BBC-nek a magyar-szerb határon történtekről Kovács Zoltán. A kormányszóvivő, aki a brit közszolgálati médiatársaság hírtelevíziója, a BBC News élő adásában nyilatkozott a röszkei határátkelőnél, elmondta: először néhány száz fiatal migráns csaknem tizenkét órán át jelszavakat skandált, majd délután a helyzet hirtelen erőszakba torkollt.
Kovács Zoltán szerint ennek előzménye az volt, hogy a tömeg gyakorlatilag ultimátumot intézett a határkaput őrző magyar rendőrséghez, azzal, hogy ha nem engedik be őket Magyarországra, akkor áttörik a kaput. "A hatóságok sehol a világon nem engednek ilyen ultimátumnak" - mondta. Hozzátette: a legmegrázóbb jelenet az volt, amikor a tömeg gyerekeket használt élő pajzsként, és előfordult az is, hogy a rendőrsorfal felé dobáltak gyerekeket. Elmondta: kéttucatnyi rendőr sérült meg, ketten közülük súlyosan.
Kovács Zoltán szerint az elmúlt hetekben egyértelműen érzékelhető volt, hogy a szerb, sőt a macedón hatóságok is segítették a migránsokat abban, hogy eljussanak kitűzött úti céljukhoz. "Ez nem az a fajta szolidaritás, amely EU-tagjelölt országoktól elvárható lenne" - tette hozzá.
Arra a riporteri felvetésre, hogy az ENSZ szakosított menekültügyi szervezete részéről bírálatok érik a magyar hatóságokat a migránsokkal kapcsolatos ügyintézés lassúsága miatt, a kormányszóvivő elmondta: az ilyen eljárások az egész világon időbe telnek, ráadásul a Magyarországra érkező migránsok zöménél semmiféle dokumentáció nincs.