Aki nem adott be menedékkérelmet Szerbiában, az automatikusan visszakerül Szerbiába. Aki igen, az a tranzitzónában egy néhány órás procedúra elé néz, de mivel Magyarország biztonságos országnak tekinti Szerbiát, nagy valószínűséggel visszaküldik oda.
Naponta 80-100 menekülttel játssza el a magyar kormány azt a színjátékot, mintha lenne esélyük menedékjogot kapni Magyarországon.
Kedd reggel 6 órakor ugyanis mégis lett két tranzitzóna a határ menti Tompán és Röszkén. Az eredeti tervekhez képest nem U-alakúak, ugyanakkor nagyobbak, mint a tegnap még áteresztőpontként aposztrofált kapuk.
Az éjfél óta lezárt határokon vagy a kerítés átvágásával (csak ma hatvanan próbálkoztak meg vele, ők most a rögtönítélő bíróság döntésére és a kitoloncolásra várnak) vagy a tranzitzónákon keresztül próbálnak bejutni hazánk területére. A konténerek előtt több száz menekült próbál bejutni, a kormányszóvivő tájékoztatása szerint kedd délig mindössze húsznak sikerült beadnia a menedékkérelmet.
Kovács Zoltán szerint az elbírálás pár perctől órákig is eltarthat, így naponta körülbelül 80–100 menekült jut be a tranzitzóna ajtaján. Érdekes, hogy a magyar–szerb kétoldalú megállapodás szerint naponta 80 menekültet küldhetnek vissza a magyar hatóságok Szerbiába.
Menedékkérelemhez jutni viszont a mai naptól kezdve nagyon nehéz: aki nem adott be Szerbiában kérelmet, azt automatikusan visszafordítják az ajtó felé, és irány a senki földje. Aki beadott menekültkérelmet, az sem lehet nyugodt, Magyarország ugyanis biztonságos országnak tekinti Szerbiát, így elég valószínű, hogy akkor is irány az ajtó és a senki földje. Hogy végül hányan kapják meg a menedékjogot, árulkodó szám lesz, mivel még a kormányszóvivő sem mert tippelni. Kovács Zoltán csak azt hangsúlyozta a délelőtti sajtótájékoztatón, hogy az elmúlt 5 évben is fogadott be Magyarország menekülteket, igaz, ők itt akartak letelepedni. Most viszont a menekültek csak át akarnak vonulni az országon, amit nem hagyhatunk, mivel be kell tartani a szabályokat. Szerinte ez a menekültek érdeke is.
És akkor lássuk a tranzitzónában zajló procedúrát:
- 6–22 óra között mehetnek be a konténervárosba a menekültek.
- Az első konténerben a hatósági és egészségügyi ellenőrzést követően egy adatlapon kell nyilatkozniuk, beadtak-e Szerbiában menekültkérelmet, illetve hajlandóak-e Magyarországon beadni kérelmet. Ha nem a válasz, akkor irány az ajtó.
- Ha igen, akkor egy várakozókonténerbe kísérik őket, ahol kapnak vizet, élelmet, gyógyszert, ujjlenyomatot vesznek tőlük, és fényképet is készítenek róluk.
- A kérelmekről gyorsított eljárás keretében döntenek, ez néhány perc vagy pár óra is lehet, attól függően, hogy van-e éppen tolmács.
- Az egyedül érkező gyermekeket gyermekotthonban szállásolják el. A várandós nőket, idős betegeket, kisgyermekes családokat a BÁH befogadóállomására viszik, ha több mint 24 órát kell várniuk a döntésig.
- A tranzitzónába önkéntesek és az ENSZ menekültügyi bizottságának emberei beléphetnek.