A menekültválság hosszú távú megoldásának keresése közben is az embert kell látni a menekültekben, a velük érkező gyerekek pedig különleges elbánásban kell, hogy részesüljenek.
Székely László ombudsman szerint a migráció miatt kialakult helyzetben a humanitárius probléma kezelése az elsődleges: az embert kell látni a menekültekben.
Az alapvető jogok biztosának hivatala pénteki közleménye szerint a helyzet az emberi jogi követelményeknek megfelelő, felelős megoldást követel, a kérdés közép- és hosszú távú kezelésével kapcsolatos vita jogos és fontos, de a megoldásokat kereső erőfeszítések közepette is az embert kell látni a menekültben.
Székely László kiemelte még, hogy a magyar határhoz érkező menekültek között egyre több gyermek van, és ők az állam részéről a magyar és nemzetközi jog előírásai értelmében is különleges figyelmet, gondoskodást igényelnek.
Emellett szerinte szükség van a hatóságok részéről a világos és egyértelmű tájékoztatásra, az érintettek és a közvélemény hiteles informálására, és érdemes építeni a nemzetközi emberi jogi intézmények, így különösen az ENSZ, az UNICEF és az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) szakmai segítségére és tanácsaira.
Székely László egyetért az UNHCR felhívásával, amely szerint lehetővé kell tenni valamennyi humanitárius szervezet számára, hogy folyamatosan segítséget nyújthassanak a menekült embereknek a határ gyűjtőpontjain, javítani kell a helyszíni koordinációt, a befogadás feltételeit és a menekültekkel való kommunikációt.
Az alapjogi biztos jelezte: helyetteseivel együtt az ENSZ nemzeti emberi jogi intézményeként folyamatosan nyomon követi a humanitárius válsághelyzet kezelésével kapcsolatos intézkedéseket.