Itthon 2015. szeptember. 09. 09:45

Egymás után szöknek el a menekültek Röszkén - percről percre

A reggeli látszólagos nyugalom után szerdán újra többször is otthagyták a röszkei gyűjtőpontot a menekültek, a rendőrök az 5-ös úton állták útjukat, egyik csoportjukat buszokkal vitték tovább a vámosszabadi befogadó központba. A külföldi lapokban a menekülteket rugdosó nő lett a magyarországi menekültkrízis új jelképe, az Európai Bizottság pedig közzétette a menekültek elosztásáról szóló javaslatot - e szerint Magyarországról 54 ezer embert vennének át más országok két év alatt. Híreink a migránsválság tizedik napjáról.

Most érkezett

Most pontot teszünk a szerdai menekültválságos hírfolyamunkra, de attól tartunk csütörtökön újabbat kell indítanunk.

Röszkénél egyre több a menekült. Sokan a szabad ég alatt töltik az éjszakát, éjjel már nem szállítják el őket buszokkal. Kevés a takaró és a sátor.

Szerdán a hadsereg kivonul, hogy gyakorlatozzon a bevetésre ellenük.

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Harminc embert akart Ausztriába csempészni egy magyar-román kettős állampolgárságú férfi egy kisteherautóban, de a rendőrök elfogták - közölte honlapján a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság szerdán. A tájékoztatás szerint a jármű rakterében tizenhat iraki, tizenhárom szír és egy tunéziai állampolgárságú ember utazott, a rendőrök őket és a teherautó vezetőjét is elfogták és előállították. A sofőrt kihallgatták majd őrizetbe vették és a ügyészségen embercsempészet megalapozott gyanúja miatt indítványozták előzetes letartóztatását. A menekültekkel szemben tiltott határátlépési kísérlet miatt szabálysértési eljárást indítottak.

"Magyarország a tökéletes megalázás terepévé vált a szíriai emberek és mindazok számára, akik menedéket keresnek Európában", Peter Brouckaert, a New York-i központú Human Rights Watch (HRW) emberi jogi szervezet rendkívüli helyzetekkel foglalkozó igazgatója szerint - írja az MTI. A magyar hatóságoknak meg kell engedniük, hogy ezek az emberek oda mehessenek, ahova akarnak, bizonyosan nem Magyarországon akarnak maradni - tette hozzá. 

Brouckaert utalt a HRW képviselőinek látogatásaira, amelyeket a magyarországi regisztrációs pontokon tettek (az AP szó szerint a "refugee registration camps", illetve az "asylum registration centers" kifejezést használja). Az igazgató szerint ezeken a helyeken a menedékkérőket "karámokban" tartják, mint az állatokat, kint a szabadban, tűző napon, élelem és víz nélkül, ha pedig megbetegednek, nem látják el őket gyógyszerrel. "Egyszerűen elfogadhatatlan, hogy embereket állatokként kezeljenek Európa küszöbén" - idézte az AP a HWR tisztségviselőjét.

Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nemzetközi segélyszervezet egyik illetékese is kifogásolta a körülményeket a röszkei regisztrációs központban szerdán. Ő éppen "elviselhetetlennek" nevezte a röszkei regisztrációs központban uralkodó állapotokat. Teresa Sam Cristobal a tábort felkereső, orvosokból álló küldöttség vezetője a dpa német hírügynökségnek hangoztatta, hogy a menekülttáborban kialakult helyzet nem olyan, mint amit az ember várna, amikor Európába érkezik. A menekülteknek sürgősen szervezett segítségre van szükségük - jelentette ki, hozzátéve, hogy ennek érdekében kapcsolatba lépett a magyar hatóságokkal.

Ezt jelentette be szerdán Washingtonban John Kerry amerikai külügyminiszter. Most vizsgálják, hogy konkrétan mennyivel birkóznának meg. Konkrét számokat nem mondott. Névtelenül nyilatkozó washingtoni tisztségviselők szerint jövőre legkevesebb 5 ezerrel növelnék az országba áttelepítendők számát. A hivatalos forrásokból származó értesülések arról szólnak, hogy Kerry a törvényhozás tagjainak szerdán zárt ajtók mögött arról számolt be, 2016-ban 70-ről 75 ezerre, vagy annál is többre növeli a befogadandó menekültek számát és egy részük szíriai lesz.

Az Amerikába befogadott menekültek legnagyobb csoportjait jelenleg a burmaiak, az irakiak és a szomáliaiak képezik. A több mint négy éve kitört szíriai polgárháború kezdete óta 1500 szíriai menekültet fogadtak be, és külügyminisztériuma szerint októberig újabb 300 érkezése várható.

Saigon 1975-ben történt eleste óta az Egyesült Államok több mint egymillió menekültet fogadott be Vietnamból, Kambodzsából és Laoszból. A későbbi években koszovói albánok és irakiak érkeztek nagy számban a tengeren túlra.

A vezérkari főnök az M1-en azt mondta, szerdán kezdik, a bevándorlási törvényjavaslat életbe lépésére készülnek. Már megkezdték a kivonulást is, és a Honvédelmi Minisztérium közleménye szerint a technikai eszközök nagyobb számú megjelenésére számíthatunk a közutakon. Fokozott katonai jelenlét lesz Hódmezővásárhelyen, Baján és a szomszédos településeken.

A hadgyakorlat neve egyébként Határozott fellépés 2015.

És autós segítséget várnak, mert csak egy autójuk van - írja a Délmagyar.hu. A plébánia vendégháza is megnyitotta a kapuit a menekültek előtt, ahova a rendőrség és mentők is érkeznek majd. Takarókra, sátrakra és meleg ruhákra is szükségük van. 
A felajánlásokat itt várják: tel.szám: 06305565750 (Sinka Erika) Római Katolikus Plébánia
6758 Röszke, Felszabadulás u . 89.
Telefon: 62/273-260
Mobil: 06-30/359-1050
E-mail: roszkeplebania@citromail.hu

A G7 csoport külügyminiszteri szintű találkozóját fogja kezdeményezni az ENSZ-ben szeptember közepén a német külügyminiszter, aki a fórumra arab országokat is meghívna, hogy közösen keressenek megoldást a Szíriával szomszédos országokban lévő menekülttáborokat érintő pénzügyi problémákra. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) annyira alulfinanszírozott, hogy a menekülttáborokban az élelmiszer-fejadagokat a felére kellett csökkentenie. 

Lars Lokke Rasmussen dán miniszterelnök azt nyilatkozta, országa kész kivenni a részét a menekültválság megoldásából, és 2800 menekült befogadását ajánlotta fel. De hangsúlyozta, hogy vasárnap óta háromezer menekült érkezett Németországból, aminek értelmében "Dánia már többet is tett, mint amennyi a kötelessége lett volna". "Eljött az ideje, hogy más államok is felelősséget vállaljanak" - tette hozzá.

Hirdetés