Átszabják a Budapesti Corvinus Egyetemet, a szombathelyi karok viszont egyelőre nem lesznek önállóak. A Szent István Egyetemből kiválik az állatorvosi kar, és önálló lesz januártól. Szintén újévtől összeolvad a kecskeméti és a szolnoki főiskola - jelentette be kedden Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkár, aki szerint ezek nem nagy változások, senkinek sem kell aggódnia.
Az Eduline tudósításában emlékeztetnek: Palkovics László július 30-án jelentette be, hogy több egyetemet is átszerveznek. Az államtitkár a hallgatói létszám csökkenésével magyarázta, miért van szükség a felsőoktatás átalakítására, az intézmények összevonására. Szerinte így „a kiválóan működő intézmények még jobban működhetnének”, és erősíteni lehetne az agrárképzést is.
Az átalakítás 8 jelenlegi felsőoktatási intézményt érint, és az átalakulás eredményeként 3 új is létrejönne. A mostani állapotokhoz képest 9 képzési hely irányítása kerülne más intézményhez.
A keddi bejelentés szerint a Nyugat-magyarországi Egyetem mosonmagyaróvári mezőgazdasági és élelmiszeripari kara, valamint a győri Apáczai Csere János Kar a Széchenyi István Egyetem része lesz.
A zalaegerszegi mérnöki kar a Pannon Egyetemhez kerül. Bár a júliusban bejelentett tervezetben még úgy volt, hogy a szombathelyi karok önállósodhatnak, ez nem valósul meg, mondván, egyelőre nem adottak a feltételek, de 2017. július 1-jével ez a cél. A soproni erdőmérnöki kar is önálló lesz 2017. július 1-jétől.
Kiválik a Szent István Egyetemből az állatorvos-tudományi kar, ami 2016. július 1-jével lesz önálló.
A Kecskeméti Főiskola és a Szolnoki Főiskola 2016. július 1-jével egyesül.
A Károly Róbert Főiskola és az Eszterházy Károly Főiskola 2016. július 1-jével egyesül, kiegészülve a Szent István Egyetem jászberényi karával.
Az oktatás minőségét féltik a Corvinus hallgatói
Palkovics László azt is bejelentette, hogy átalakul a Budapesti Corvinus Egyetem: a budai campust, tehát a kertészeti, tájépítészeti és élelmiszer-ipari karokat január 1-jei határidővel a Szent István Egyetemhez csatolják.
M. Szilágyi Kinga, a tájépítészeti kar dékánja úgy reagált: nem erre a döntésre számítottak, azt gondolták, hogy az államtitkárt meggyőzte az együttműködési tervezetről készített anyaguk.
A dékán még hétfőn mondta azt, hogy leginkább attól tart, a gödöllői Szent István Egyetem a szorult anyagi helyzete miatt a budai campus területeit, ingatlanjait akarja eladni. Palkovics László viszont a keddi sajtótájékoztatón azt ígérte: nem fogják eladni a budai campust, a terveik szerint oda költözne ugyanis a jövőben az Ybl Miklós Építéstudományi Kar. Év végéig tervet dolgoznak ki a campus rendbetételére - tette hozzá.
Élelmiszer-tudományi karos hallgatók az Eduline-nak azt nyilatkozták, hogy féltik az oktatás minőségét, valamint attól is tartanak, hogy nem corvinusos diplomát fognak kapni. A tanáraikat is féltik, mivel a tanároknak Gödöllőre kell majd járniuk.
Palkovics: ezek nem nagy változások
Palkovics László szerint a jövő hét végéig véleményezhetik az átalakítást az egyetemek, de a végső döntést a miniszter hozza meg. Szerinte ezek nem nagy változások, és sem a diákoknak, sem az oktatóknak nincs okuk aggódni.
Az Eduline szerint az Emmi előtt körülbelül 200 tüntető gyűlt össze a bejelentés idején, és úgy volt, dékánok is csatlakoznak majd hozzájuk. 16 óra előtt azonban a tüntetők elkezdtek szétszéledni, és végül a dékánok sem mentek a minisztérium épülete elé. Más források szerint ennél jóval kevesebben mentek el tüntetni.