Magyarország "közel maradéktalanul" képes elvégezni az illegális határátlépők regisztrációját a külügyi államtitkár szerint, 90 százalék felett van a felderítési arány, ezt pedig nagyra értékeli a német kancellár. Emellett szerinte különösen érthetetlen és barátságtalan, ha a francia kormány bírálja Magyarországot.
A Magyarországra érkező illegális bevándorlók döntő többsége Németországba utazik tovább, ezért a referenciapont nekünk Németország: ha ők elismerően nyilatkoznak a munkánkról, az nagyon pozitív jel – mondta Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára az M1 kedd reggeli műsorában.
Az államtitkár azzal kapcsolatban, hogy Laurent Fabius francia külügyminiszter egy interjúban botrányosnak nevezte egyes kelet-európai országok viselkedését a menekültválsággal kapcsolatban, és Magyarországot külön bírálta a határzár miatt, elmondta: Magyarország sérelmezi, hogy a francia diplomácia vezetője szóvá teszi, miért épít Magyarország kerítést, amikor a saját országában egy jóval nagyobb kerítés épül.
Hozzátette: Franciaországba nagyjából 30 ezer menekült érkezett, míg Magyarországra több mint 150 ezer. Ha ők jóval kisebb mértékben kényszerülnek szembenézni ezzel a problémával, akkor az a magyar kormány minimum elvárása, hogy ha bármilyen konstruktív kritikát kívánnak megfogalmazni, azt ne a nyilvánosság előtt tegyék, azt tegyék meg a diplomácia rendelkezésre álló csatornáin – jelentette ki az államtitkár, hozzátéve, hogy ugyanakkor Magyarország nagyra értékelné, ha egyáltalán nem kapna ilyen kritikákat, hiszen sokkal jobban sújtja a menekültáradat, mint Franciaországot.
Azzal kapcsolatban, hogy Angela Merkel német kancellár hétfőn Berlinben egy sajtótájékoztatón azt mondta, Németország nagyra becsüli, hogy Magyarország regisztrálja a menekülteket, Magyar Levente jelezte: Magyarország "közel maradéktalanul" képes elvégezni az illegális határátlépők regisztrációját, 90 százalék felett van a felderítési arány, ezt értékeli nagyra a német kancellár.
Nekünk ebben a kérdésben is Németország kell, hogy a referenciapont legyen, ugyanis a Magyarországra érkezők döntő többsége Németországba utazik tovább. Tehát ha a németek azt mondják, Magyarország jó munkát végez, ez nagyon pozitív jel és emellett különösen érthetetlen és barátságtalan, ha a francia kormány, amelyet sokkal kevésbé sújt a krízis, bírálja Magyarországot – fogalmazott az államtitkár.