Röszkénél a vasúti sín az egyetlen, amely áttör a drótakadályon. Amikor éjszakánként nincs vonatközlekedés, megélénkül rajta a forgalom. A menekültek a síneken jönnek, de a környező határzárat is tesztelik, egyre több a lyuk a kerítésen. Egy éjszakát a sínek mellett töltöttünk, amikor a legszürreálisabb a rendőrök és menekültek között folyó macska-egér játék.
„Hát ezek k...a sokan vannak!” – kiáltott fel a döbbenettől egy rendőr a síneken gyalogló menekültek láttán, akik az éjszakai sötétségben leginkább egyetlen összefüggő fekete, mozgó masszának tűntek. A menekültek egyáltalán nem voltak ijesztőek, a rendőr sem volt agresszív: csak a látványra nem volt felkészülve. Mi sem.
Miután a kormány felépítette a déli határon a kerítést, a menekültek ott jönnek át a legnagyobb tömegben, ahol a legnagyobb lyuk tátong: a Szeged–Szabadka-vasútvonal röszkei szakaszánál. Nappal közlekednek a vonatok, éjjel nyugodtabban léphetik át a határt. Az útjuk egyenesen a határtól alig egy kilométerre kialakított gyűjtőpontba torkollik, így mindenki a rendőrök karjaiba fut. A szolgálatot teljesítő rendőrök egy csoportját este 11-kor vezényelték a határhoz, egyikük azt se tudta korábban kérdésünkre megmondani, hogy miképp jutunk el autóval a gyűjtőpontból a „torkolathoz”, a kerítés és a vasút találkozásához.
Gázspray-vel egy lyuk ellen
Amikor odaérünk, már csont sötét van: a drótakadály mellett meghatározott távolságokban állnak éjszakai őrhelyükön a kéken villódzó járőrautók, mintha egy kotta szerint játszanának fényjátékot, amivel távol tartják a migránsokat a gyodától. Fotós kollégámmal azon a szakaszon telepszünk le, ahol a kerítés mögött egy nádas és egy csatorna húzódik. Éppen valami megzörren, és felugrunk, hogy rámozduljunk, amikor fülsüketítő hang dübörgi angolul, hogy ez már Magyarország. Megdermedünk, főként, hogy az egyik, addig békésen álldogáló autó ránk fordul, és kiugrik egy rendőr. Amikor felismeri, hogy mezei médiamunkásokat fogott a migránsok helyett, iszonyúan felhúzza magát: a hőkamera két, a kerítés alatt átbújó embert érzékelt, s mi éppen ketten voltunk.
Röviddel később előkerül egy szír kamaszlány, akit a kukoricásban fognak meg, a család a gyoda túloldalán rekedt. A rendőr a 16 éves lány átjutásától hisztériarohamot kap. Telefújja gázspray-val a susnyást. Mint megtudjuk, kétembernyi rést talált a kerítésen azon a szakaszon, melynek őrzésével megbízták, és most így próbálja megakadályozni, hogy a lányt más is kövesse. A kísérlet nyilvánvalóan fölösleges, a rendőr idegessége azonban érthető. Egyre több a lyuk a pajzson, és ezeket kell őriznie, ahelyett, hogy a feladatát, „a mozgó járőrözést” végezné. Szerencsére a dühe elpárolog a gázspray kifújásával, és nyugodtan lehet vele beszélni. Már az sem izgatja, hogy hogyan kerültek ide újságírók.
Ingázók a sötétben
Végül előkerül a kamaszlány fivére, aki a csatorna túloldaláról átkiabálva próbálja megértetni a rendőrökkel, hogy a lány a testvére, ne vigyék el, engedjék vissza Szerbiába. Úgy tűnik, a rendőrök egy pillanatra elbizonytalanodnak, de a bejelentést rádión már megtették, így valamely gyűjtőponton át kell adniuk hivatalosan is.
A férfi dühös, nem érti, hogy a testvérét hogyan szakíthatják el a családjától. Kétségbeesésében az útmutatásunk segítségével a síneknél átsétál az átjárón, még próbál alkudozni, hogy visszakaphassa húgát, de a rendőrök hajthatatlanok: „Ha akar, menjen utána a gyűjtőpontra.” A férfi persze erősen vívódik, mivel nem szeretné, hogy ujjlenyomatot vegyenek tőle, mert akkor Magyarországon indulna meg a menedékkérési eljárás, ami azt is jelenti, hogy itt is kell azt lezárni, és a többi EU-országból is ide toloncolják vissza. De végül ő is nekivág a gyűjtőpont felé vezető útnak, a család többi tagját a szerbiai oldalon hagyva.
Közben pirkadni kezd. Csend honol, mígnem a csatorna túloldaláról hirtelen egy férfi aggodalmas kiáltásai hallatszanak, segítséget kér, mert egy ötven és hatvan év közötti férfi és a kislányának mondott hat év körüli kislány betegek. A nagydarab ember áthurcolja őket a határ innenső oldalára, a kislányról úgy tudja, régóta eszméletlen. Az édesapja szintén rossz bőrben van, a vasúti lámpáknál egészen szürkés a bőre, a tekintete pedig teljesen kifejezéstelen, időnként sírdogál. Az erőteljesebb férfi azt magyarázza, hogy a kislány és az édesapja elveszítette a család másik felét valahol útközben, szírek, de csak ennyit tud. Ő menet közben karolta fel őket – majd visszahátrál a szerb oldalra.
Go this way
A rendőrök is meg vannak ijedve, szerencsére lélegzik a gyermek, pulzusa is van. Mivel a mentő ide nem tud bejönni, először az egyik rendőr felajánlja, hogy a síneken beviszi őt a karján a gyűjtőpontig, végül a gyorsabb megoldást választva rendőrségi kocsiba ültetik. Mire az ügyük megoldódik, a síneken felénk közeledik ugyanaz a férfi, akinek a húga átbújt a kerítésen, a rendőrök pedig a táborba szállították. A férfival ballag a kamaszlány is. Nem kérdezünk semmit, ő viszont tudni szeretné, hogy láttuk-e a hátrahagyott családot. Mondjuk, hogy nem, mire átrohan a szerb oldalra. Halljuk a hangját, ahogy erről kérdezget. Dühösen ül le a határ túloldalán, és elalszik ő is a kamaszlány mellett.
Röviddel fél hat után halad el az első Szabadkára csoszogó vonat, lelassít, és hosszan dudál, a sínek környékén alvók kicsit odébb kászálódnak, majd alszanak tovább. Fél hatkor kel a nap is, útnak indulunk azokkal a csoportokkal, melyek az éjszaka folyamán gyűltek fel. A műútnál a sín mellett álló rendőr monoton hangját már messziről halljuk: „This is Hungary, No problem. Police. Go this way.” Mikor az úthoz érve a kollégával az autóhoz kanyarodunk, a hang élessé válik: „Where are you go? Go this way!” Meghökkenésünket látva elneveti magát, bocs, mondja. Sötétben mindenki egyforma.