A most készülő etikai kódex szerint egy jó pedagógus „kerüli a szenvedélybetegségek kialakulását”, illetve „külső megjelenésével is kifejezi hivatása rangját". A Nemzeti Pedagógus Kar elnöke szerint az a céljuk, hogy a tanárok jó példát mutassanak a diákoknak, az egyik pedagógus szakszervezet viszont tiltakozik a tervezet ellen – hangzott el a csütörtöki RTL Híradóban.
A köznevelési törvény tette kötelezővé a tanárok etikai kódexét.
A tervezet „A pedagógus hivatás etikai normái” című fejezete szerint a jó pedagógus „kerüli a szenvedélybetegségek kialakulását, ennek veszélye esetén azonnal megfelelő segítséget kér”.
A Nemzeti Pedagógus Kar elnöke szerint azt szeretnék, ha a tanárok példát mutatnának, de nem rúgnak ki senkit, ha ezeket az előírásokat nem tartják be. Csak arról van szó, ha valaki azt veszi észre magán, hogy kezd kialakulni valamilyen szenvedélybetegség nála, akkor kérjen segítséget, és ne vigye be ezt a problémát az iskolába – magyarázta Horváth Péter.
Az etikai normák között szerepel, hogy a pedagógus „külső megjelenésével is kifejezi hivatása rangját”.
Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke utóbbi ponttal kapcsolatban azt nyilatkozta: nem lehet elvárni egy tanártól, hogy a kánikulában is nyakig begombolkozva tanítson. Szerinte nem kellene dress code-ot a pedagógusoknak, vagy ha igen, akkor biztosítsanak ahhoz ruhapénzt.
A Nemzeti Pedagógus Kar elnöke szerint az a lényeg, hogy a tanárok öltözéke ne vonja el a diákok figyelmét. Van már az a szoknyaméret, ami már nem felel meg az iskolában, és az sem jó, ha a férfiak térdnadrágban tanítanak.