2015. augusztus. 04. 16:08 MTI Utolsó frissítés: 2015. augusztus. 04. 16:52 Itthon

Kiürítik a battonyai SOS-gyermekfalut, eladják az ingatlanokat

Megkezdték az SOS Gyermekfalu lakóinak átköltöztetését a Békés megyei Battonyáról Orosházára.

E hét végéig naponta két család költözik át Orosházára, ahol az új koncepció szerint integráltan nevelik a gyerekeket a befogadó szülők – közölte Szilvási Léna, az SOS Gyermekfalu Magyarországi Alapítványának gyermekvédelmi programigazgatója. 

Hozzátette, hogy tíz nevelőcsalád hatvanegy gyerekkel költözik be az Orosházán 250 millió forintból megvásárolt és felújított tíz ingatlanba. Két nevelőcsalád döntött úgy, hogy nem vállalja a költözést, befejezik a nevelőszülői munkájukat, de a már náluk élő gyerekeket még felnevelik.

A nevelőszülők Orosházán a város több pontján, nem SOS-családok szomszédságában nevelik majd a gyerekeket, akik Battonyán izolált közösségben, a település szélén, egymás melletti házakban éltek – magyarázta az új koncepció lényegét a programigazgató.

Szilvási Léna elmondta: a költözés mellett szólt az is, hogy Orosházán több iskola van, köztük speciális nevelési igényű gyerekeket befogadó intézmény is, van kórház, több szabadidős és sporttevékenység közül lehet választani, több szakma elsajátítására van lehetőség, mint Battonyán. Hozzátette, emellett a battonyai létesítmények csaknem harmincévesek, leromlottak, és a korszerűsítés költségei nagyon magasak lettek volna.

Az alapítványnak nem szűnik meg a kapcsolata Battonyával sem, húsz, összesen mintegy hatvan gyereket nevelő családot fognak mentorok segítségével baromfitartásra tanítani. A cél, hogy idővel piacra is ki tudjanak jutni árujukkal. Az első baromfik a következő hetekben érkeznek meg – tette hozzá.

A programigazgató kitért arra is, hogy az elmúlt másfél évben többször találkoztak az orosházi képviselő-testület tagjaival, pedagógusokkal, a gyermekvédelmi szolgálat munkatársaival, a megvásárolt ingatlanok felújítása során a szomszédokkal is, és mindenki jól fogadta őket, jó kapcsolatot sikerült kialakítani a gyerekek és a befogadók között.

A battonyai ingatlant a tervek szerint idén értékesítené az SOS Gyermekfalu Magyarországi Alapítványa.

Jelenleg Kecskeméten és Kőszegen működnek SOS Gyermekfalvak Magyarországon, a jövőben ezeken a helyeken is szeretnének átállni az integrált nevelésre – mondta Szilvási Léna. Az alapítvány által ellátott fiatalok száma jelenleg mintegy 370.

Hirdetés